Pse korona ndikon kaq shumë në Spanjë? Përgjigja e mundshme qëndron te pasuritë e paluajtshme

Njerëzit në të gjithë Evropën po pyesin pse Spanja ka kaq shumë viktima të koronavirusit. Në të vërtetë ka shumë arsye, por një nga më të rëndësishmet është gjithashtu mjaft banale: apartamente të shtrenjta dhe të vogla në të cilat jetojnë njerëzit atje.

Pablo Cerda erdhi në Madrid nga Kili për të studiuar regjinë e filmit. Dhe menjëherë një gjë i ra në sy.

“Të gjithë këtu jetojnë në një hapësirë ​​shumë të vogël.” Dhe kur filloi të kërkonte një apartament, ai shpejt e kuptoi se ishte për shkak të qirave të larta, por edhe apartamenteve të ngushta. Ka shumë apartamente me dhoma të vogla, ndonjëherë pa dritare, të gjitha në ndërtesa me shumë dysheme. Pas një kohe, ai e kuptoi se problemi është se pak njerëz kanë një punë të përhershme dhe të sigurt, dhe ka edhe të ardhur që shpesh nuk kanë leje qëndrimi, shkruan DW.

Dhe shumë spanjollë nuk kanë para për luksin e një apartamenti të madh dhe të rehatshëm. Eurostat vlerëson se një familje spanjolle me dy fëmijë fiton mesatarisht rreth 20,000 euro më pak se e njëjta familje në Gjermani. Në të njëjtën kohë, sipas revistës së strehimit “Magazin”, familja spanjolle paguan vetëm pak më pak qira se ajo gjermane.

350 euro për gjashtë sheshe

Pablo nga Kili gjithashtu shikoi apartamente në qendër të qytetit shtatorin e kaluar, kur ai erdhi në Madrid – por një apartament me një dhomë atje do të duhet të paguante midis 650 dhe 900 euro në muaj. Pavarësisht krizës, apartamentet në Spanjë nuk janë bërë më të lira. Meqenëse nuk kishte para për qendrën, Pablo mori me qira një apartament në lagjen e klasës punëtore të Valesas. Edhe atje, sipas të dhënave të portaleve spanjolle të pasurive të patundshme, qiraja është rritur me një të pestën në katër vitet e fundit.

“Më pëlqen atmosfera atje”, na thotë Cerda. Ai nuk do të dëshironte të lëvizte tani – por ai e paguan shtrenjtë: ai e kaloi kohën e ndalimit të daljes këtë pranverë në dhomën e tij prej gjashtë metrash katrorë, të cilën ai ende e paguan 350 euro në muaj.

“Kushtet e jetesës i ndryshojnë njerëzit, veçanërisht gjatë një pandemie”, thotë kiliani. Ndalimet ishin veçanërisht të rrepta në Spanjë. Dhe tani ata janë përsëri. Dhe përkundër kësaj, ka shumë njerëz të infektuar rishtas, sepse lagje të tilla të populluara dendur shpejt po kthehen në zona të nxehta. Për më tepër, ka pak njerëz atje që kanë mundësi të punojnë në shtëpi, përpara një kompjuteri: ata janë njerëz që bëjnë punë fizike, kujdestarë, kamarierë, pastrues. Shumë punojnë ilegalisht, kështu që nuk mund të shkojnë te mjeku dhe as nuk mund të testohen. Dhe edhe nëse ata qëndrojnë në shtëpi, si rregull, ka shumë njerëz që jetojnë në të njëjtën banesë.

Apartamentet më të mira janë për turistët

Një problem shtesë dhe i madh, veçanërisht në qytetet tërheqëse të Spanjës, janë apartamentet që u jepen me qira turistëve. Qeveria katalanase ka futur masa drastike në këtë drejtim: 30 milion turistë kanë mbërritur vetëm në Barcelonë, por ajo ka kufizuar në mënyrë rigoroze numrin e apartamenteve me qira për turistët. Tani qeveria provinciale ka futur gjithashtu një kufi në rritjen e qirasë.

Akoma, gjetja e një banese në Barcelonë është ende një problem i madh. Këtë e dëshmon edhe holandezi, Jasper van Dorestein.

“Nuk janë vetëm qiratë relativisht të larta që janë një problem, por edhe kushtet e kërkuara nga qiramarrësit. Për shembull, duke paguar qiranë në disa muaj si kusht – por ato para nuk kthehen nëse largoheni”, thotë Hollandezi.

Një garanci e tillë zakonisht shërben vetëm nëse dëmtimi i banesës ka ndodhur, por rregulla të ndryshme zbatohen për pronarët nga Barcelona.

Edhe këtu, qeveria provinciale po përpiqet të sjellë rregull, por holandezi gjithashtu e thotë këtë: kur merrni me qira një apartament, vetëm ju dhe pronari jeni atje. Nëse nuk doni të pranoni kushtet e tij, tashmë është dikush në derë që dëshiron – ligjërisht, ilegalisht, çfarëdo qoftë. Turmat nuk zvogëlohen për shkak të pandemisë. Katalonia është goditur përsëri përsëri dhe hotelet nuk lejohen të marrin mysafirë, restorantet dhe kafenetë duhet të mbyllin dyert për dy javët e ardhshme.

Ka shumë apartamente – bosh dhe të shkreta

Pedro Arabela nga Universiteti Ndërkombëtar i Madridit është një ekspert në tregun e pasurive të patundshme.

“Ne thjesht po kërcasim në vetë sistemin. Më shumë banesa sociale do të duhej të ndërtoheshin, në tokë të lirë në pronësi të bashkisë, si turmat në periferi të qyteteve,” tha Arabela, duke shtuar se çmimi i tokës së ndërtimit në qytete ka shpërthyer gjatë dekadave të fundit.

Përveç kësaj, sipas shumë vlerësimeve, ka më shumë se një milion apartamente në Spanjë që janë bosh, por jo për shitje. Pjesa më e madhe e kësaj është pasuri e paluajtshme që ra në zotërim të bankave në kohë krize, dhe nuk ka dyshim se në këtë epokë të kurorës do të ketë shumë më tepër raste të tilla për shkak të kolapsit të kontraktorëve të ndërtimit.

Ka shumë ndërtesa mes tyre që nuk janë përfunduar kurrë, por ka edhe nga ato që kanë përfunduar. Disa njerëz, nga dëshpërimi, hyjnë dhe pushtojnë apartamente të tilla pa autorizim – veçanërisht të varfërit që nuk kanë para për qira, por edhe qindra mijëra të huaj pa dokumente të vlefshme të cilët praktikisht nuk janë në gjendje të arrijnë fare në apartament.

“Kur merrni me qira, dikush gjithmonë duhet të jetë garantuesi, dikush që ka një kontratë të duhur pune. Dhe pastaj dikush duhet të sigurohet që ai për të cilin ai garantoi të paguajë qiranë rregullisht,” shpjegon Bullgarja Ivanka Ivanova nga përvoja e saj.

Çfarë do të zgjidhni …

Strehimi është i shtrenjtë në Spanjë dhe jeta është po aq e shtrenjtë sa në Gjermani, sipas Eurostat, shërbimi statistikor i BE. Kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve kanë para për apartamente të vogla, dhe për shkak të tokës së shtrenjtë, po ndërtohen ndërtesa të mëdha apartamentesh. Dhe kjo nuk është me të vërtetë e qartë për vetë Spanjollët: është në fakt një vend që është pothuajse në fund të fundit për sa i përket dendësisë së popullsisë. Atëherë pse të mos ndërtojmë në gjerësi atëherë? Së pari, sepse në Spanjë një numër i madh njerëzish shkojnë nga fshati në qytete.

Kompozitori spanjoll i filmit Manuel Vilalta ka teorinë e tij.

“Ne përqendrohemi dhe i duam turmat. Të kesh një shtëpi si unë është një përjashtim në Spanjë. Tani në një pandemi, megjithatë, unë jam i lumtur që jetoj në fshat”, thotë ai.

Por gjithashtu ka një çmim: Spanja ka rreth 300 shtretër spitalorë për 100,000 banorë (Gjermani rreth 800), por pothuajse të gjitha ato shtretër janë në qytete si Madrid, Barcelona, ​​Bilbao … Por jo në Sierra ku jeton Vilalta.

Pra, çfarë të zgjedhësh: apartamente të mbushura me njerëz dhe të vegjël dhe të shtrenjtë, dhe kështu rreziku i kurorës? Apo hapësirë, por pa mjek? Cerda kiliane është ende e ngushëlluar:

“Të paktën ne në Madrid kemi një avantazh këtu”.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet