Protestuesit hynë në Kuvendin e Serbisë – policia ndërhyri me gazë lotësjellës

Një grup qytetarësh u mblodhën para Parlamentit serb për të protestuar kundër kthimit të masave kufizuese dhe rivendosjes së orës policore, të njoftuar nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiç. Rreth orës 10.15 pasdite, një grup demonstrues hynë në Kuvendin e Serbisë, pas së cilës policia ndërhyri dhe pas pesëmbëdhjetë minutash ata u nxitën nga parlamenti. Gjatë një përpjekje të re për të thyer kordonin, policia hodhi gaz lotsjellës.

Gjatë ndërhyrjes së atyre që u mblodhën në Kuvend, ish-anëtari i Dveri, Srdjan Nogo, hyri në parlament.

“Ky është populli i Serbisë, i cili e di se kush janë përkrahësit e të cilit. Ne jemi të gjithë njerëzit e Serbisë këtu,” tha Nogo.

Protestuesit rrëzuan një kordon sigurie në përpjekje për të shkelur një kordon policie. Pas rreth 15 minutash, policia arriti t’i nxisë ata nga Kuvendi, dhe forcat e mbledhura të sigurisë hodhën gurë, shishe dhe kanaçe në hapat e Kuvendit.

“Nuk është paqësore, ata po gjuajnë kundër nesh. Ne jemi të qetë, ndjehemi të lirë të themi se po qëllojnë kundër nesh,” tha një anëtar i Xhandarmërisë.

Në mesin e protestuesve ka politikanë të opozitës, por ata mbetën para Kuvendit kur një pjesë e atyre që u mblodhën “fluturuan” në Kuvend.

Radomir Lazović, një aktivist i iniciativës Let’s Don’t Drown Beograd, tha se shumë njerëz erdhën spontanisht para Kuvendit dhe se pakënaqësia ndjehej në ajër. Ai thekson se njerëzit duan të ndryshojnë qëndrimin e autoriteteve ndaj qytetarëve.

“Kjo duhet të jetë e qartë për të gjithë. Ky njeri sundon me kriminelët, dhe është e qartë se kjo nuk do të jetë në gjendje të vazhdojë kështu”, tha Lazoviç. Ai theksoi se NDMBG nuk i fton njerëzit të mblidhen për shkak të rrezikut shëndetësor të një pandemie, dhe shtoi se ai është atje dhe se ata që erdhën kanë një përgjegjësi ndaj njerëzve që nuk mund të jenë atje dhe të tregojnë se çfarë po ndodh.

Qytetarët më parë bllokuan trafikun në kryqëzimin e Sheshit Nikolla Pasiq dhe Rrugës Takovska.

Sipas reporterit H1, shumica e tyre mbajnë distancën, por jo të gjithë veshin maska.

Të mbledhurit i drejtohen fjalëve fyese në kurriz të Presidentit të Serbisë dhe partisë në pushtet.

Ndërsa qytetarët i thanë reporterit H1, ata erdhën sepse u provokuan nga njoftimi për miratimin e masave të reja kufizuese.

Siç thonë ata, ata ndjehen të mashtruar dhe theksojnë se nuk u mërzit kurban, por nga fakti që “qeveria gënjeu” për shkak se zgjedhjet, derbet e futbollit, partitë dhe festimet e diplomimit u mbajtën në muajin e kaluar.

Trafiku është i bllokuar, dhe në mesin e të pranishmëve ka qytetarë që nuk janë nga Beogradi, por nga qytete si Zrenjanin dhe Novi Sad.

Nuk dihet se sa do të qëndrojë ai përpara ndërtesës së parlamentit apo nëse do të shkojë në një shëtitje proteste, për të cilën policia është e gatshme nëse ndodh.

Midis të mbledhurve janë përfaqësues të organizatës së Rezistencës Qytetare, si dhe disa nga anëtarët e Let’s Not Drown Beograd. Një automjet policor ishte parkuar aty pranë.

Ish-deputeti i Dveri Srdjan Nogo gjithashtu u shfaq në kryqëzimin, dhe të mbledhurit filluan të brohorisnin “Shko në shtëpi, Nogo”./Gazeta e Re/

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet