Presidenti Erdogan mban fjalim, ambasadori izraelit ngrihet, largohet nga salloni

Duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (KB), Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kritikoi ashpër Izraelin, duke bërë që ambasadori i Izraelit në KB, Gilad Erdan, të largohej nga salla.

Erdan u largua nga salla ndërsa Erdogan foli në një mesazh me video me rastin e 75 vjetorit të Asamblesë së Përgjithshme të KB në lidhje me politikën e Izraelit të shtypjes, dhunës dhe frikësimit ndaj Palestinezëve.

Në fjalimin e tij mbi Palestinën, Erdogan kujtoi se Izraeli vazhdon të sulmojë dhe të përdorë dhunë kundër qytetit të shenjtë të Jeruzalemit.

 

“Për më shumë se gjysmë shekulli, populli palestinez i ka rezistuar politikave të Izraelit të shtypjes, dhunës dhe frikësimit. “Ai nuk do të mbështesë asnjë plan që nuk ka pëlqimin e popullit palestinez,” tha Erdogan.

Ai vuri në dukje se disa vende në rajon i dhanë mbështetje Izraelit, duke shkelur kështu haptazi normat themelore të së drejtës ndërkombëtare.

“Vendet që kanë deklaruar qëllimin e tyre për të hapur ambasada në Jeruzalem, në kundërshtim me rezolutat e Kombeve të Bashkuara dhe të drejtën ndërkombëtare, vetëm sa e komplikojnë konfliktin. Çështja Palestineze mund të zgjidhet duke krijuar një shtet të pavarur dhe sovran Palestinez me Jeruzalemin Lindor si kryeqytetin e tij kufitar 1967. “Kërkimi i zgjidhjeve të tjera është një procedurë e kotë, e njëanshme dhe e padrejtë,” tha presidenti turk.

https://videonuz.ensonhaber.com/izle/erdogan-bm-de-israil-i-elestirince-israil-buyukelcisi-salonu-terk-etti

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet