Përplasen dy helikopterë të ushtrisë afgane: Nëntë persona mbesin të vdekur

Dy helikopterë të ushtrisë afgane u përplasën ndërsa transportonin ushtarë të plagosur mes luftimeve të reja kundër militantëve talebanë në provincën jugore Helmand, duke vrarë nëntë anëtarë të shërbimit afgan, thanë të mërkurën Ministria e Mbrojtjes e vendit dhe zyrtarë lokalë.

Të dy helikopterët e epokës Sovjetike Mi-17 u rrëzuan për shkak të problemeve teknike gjatë ngritjes në qarkun, tha deklarata e Ministrisë Afgane të Mbrojtjes. Nëntë të vdekurit ishin të gjithë ekuipazh dhe afganë afganë në bordin e dy avionëve.

Rrëzimi erdhi midis një vale të re luftimesh në provincën Helmand midis ushtrisë afgane dhe kryengritësve talebanë. Talibanët kontrollojnë afërsisht 80% të Helmand, dhe gjatë vitit të kaluar kanë kryer disa sulme në kryeqytetin e Lashkar Gah vetëm për t’u zmbrapsur nga forcat afgane të sigurisë, kontrolli i të cilave është i kufizuar kryesisht në qendrat e rrethit.

Omer Zwak, një zëdhënës i guvernatorit të provincës Helmand, tha se luftëtarët talebanë kanë filluar sulme të koordinuara në pjesë të ndryshme të provincës Helmand gjatë javës së kaluar, të cilat janë intensifikuar ditët e fundit.

Zwak gjithashtu tha se helikopterët që u rrëzuan të martën po mbanin trupa të plagosur. Tre zyrtarë lokalë në provincën Helmand thanë se helikopterët po vendosnin komando afganë për të zmbrapsur një sulm talibanësh në rrethin Nawa dhe po evakuonin ushtarët e plagosur në fluturimin e tyre të kthimit. Zyrtarët afganë folën në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin me media për aktivitetet ushtarake.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet