Përdorni shegë sepse gjoja ngadalëson plakjen

Shegë, një nga frutat më të shijshme, të disponueshme gjatë gjithë vitit, është e njohur gjerësisht jo vetëm për shijen e saj të këndshme, por edhe për vetitë e saj të shëndetshme.

Ka një efekt pozitiv në punën e zemrës, por edhe në parandalimin e sëmundjeve të tjera fizike. Por, përveç sa më sipër, shega shpesh përdoret për kujdesin e përditshëm të lëkurës sepse, siç pretendohet, ngadalëson plakjen e organit më të madh njerëzor.

Ndërsa ka shumë këshilla për pastrimin e lëkurës, pastrimi me vajin e farës së shegës do të bëhet më i preferuari juaj. Farat e shegës ushqejnë lëkurën tuaj dhe i japin asaj shkëlqimin që keni dashur gjithmonë.

Sidoqoftë, nëse me të vërtetë dëshironi ta mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të butë, herë pas here, keni nevojë për një eksfoliant. Dhe ju patjetër do të bëni një nga lëvozhgat më të mira nga farat e shegës, të kombinuara me ujin e trëndafilit. Përziejini përbërësit e mësipërm, aplikojini ato në fytyrë dhe më pas butësisht shpëlajeni pastruesin me ujë të ftohtë.

Lëngu i shegës mund të përdoret gjithashtu si një tonik natyral i lëkurës. Pas larjes me ujë, aplikoni një sasi të vogël të lëng shege në fytyrën tuaj dhe shpëtojuni nga papastërtitë e padëshiruara. Por kujdes. Lëngu i shegës është mjaft “ngjitës”, kështu që rekomandohet të aplikoni një sasi më të vogël.

Dhe lëngu i shegës është gjithashtu i shkëlqyeshëm për të bërë një maskë për fytyrën. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përzieni lëngun me balte për fytyrën, dhe përzierjen ta përzieni plotësisht. Pas aplikimit të përzierjes, krahu me durim. Edhe pse rekomandohet të mbani maskën në fytyrën tuaj për një orë për efektin e dëshiruar, rezultati përfundimtar do t’ju magjepsë, kështu që padyshim që ia vlen të prisni. /Gazeta e Re/

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet