Për fat të mirë foshnja ka lindur e shëndetshme, kordoni i kërthizës e kishte mbështjellur qafën gjashtë herë

Një foshnjë raportohet se ka lindur e sigurt dhe e shëndoshë në Kinë pasi mori kordonin e kërthizës të mbështjellë rreth qafës gjashtë herë ndërsa ishte në barkun e nënës së tij.

Djali i shëndetshëm, i faturuar nga mjekët si ‘fëmijë i mrekullueshëm’, u lind natyrshëm javën e kaluar dhe peshoi pak më shumë se tre kilogramë (6.6 paund) gjatë lindjes, sipas një spitali në provincën e Hubei.

Një mjek obstetër u tha gazetarëve: ‘Unë kam punuar për 23 vjet, dhe kjo është hera e parë që kam parë [një fëmijë i lindur si ky].’

Nëna e djalit, e njohur me mbiemrin e saj Dai, tha se ishte e befasuar kur u tregua për situatën e fëmijës së saj pasi lindi në Spitalin Qendror Yichang të enjten e kaluar.

Ajo i tha Yichang Three Gorges Station: ‘Të gjithë mjekët u mblodhën për të parë [fëmijën tim] dhe numëruan sa herë [kordonin e kishin mbështjellë].

Një fotografi e publikuar nga stacioni televiziv lokal tregon qafën e të porsalindurit të rrethuar nga tela kërthizë e tij nga lart poshtë.

Mjekët obstetër thanë që kordoni i kërthizës së foshnjës, i njohur si kordoni nukal në mesin e profesionistëve mjekësorë, ka matur 90 centimetra (35.4 inç) në gjatësi, rreth 40 centimetra (11.8 inç) më të gjatë se mesatarja.

Kordoni i kërthizës konsiderohet si një rrugë shpëtimi për foshnjat në bark, duke i furnizuar me gjak, oksigjen dhe lëndë ushqyese të nevojshme për t’u rritur.

Rreth një e treta e bebeve lindin me kordonin e tyre të kërthizës të mbështjellë rreth qafës, sipas një eksperti.

Dr Li Hua, mbikëqyrësi i Departamentit të Obstetrikës në spital, tha që ishte me fat që kordoni i lindjes së djalit ishte i gjatë. Përndryshe, ai mund të ishte përballur me rrezikun e mbytjes gjatë lindjes.

Dr Li shtoi se shtrydhja e kordonit mund të shkaktonte presion ndaj foshnjës, duke çuar në komplikime të ndryshme.

Mjekët fillimisht zbuluan gjendjen e foshnjës gjatë një kontrolli para lindjes, dy javë para lindjes së tij, thuhet në raport. Por kordonin e kishin mbështjellur vetëm një herë.

Një javë më vonë, stafi zbuloi se kordoni kishte formuar një rreth tjetër rreth qafës së djalit.

Dr Lee tha që mjekët nuk ndërmerrnin veprime në atë kohë sepse zonja Dai dhe foshnja e saj ishin duke bërë mirë.

Por kur zonja Dai hyri në punë në orët e fundit të 30 korrikut, ata panë në skanime mjekësore se kordoni tashmë kishte mbuluar qafën e foshnjës një raund tjetër.

Sidoqoftë, ata vendosën ta lejojnë zonjën Dai të vazhdojë me një lindje vaginale sepse të gjitha shenjat jetësore të nënës dhe fëmijës ishin brenda kufijve normal.

Dr Li tha zonja Dai dhe foshnja ishin në gjendje të qëndrueshme dhe po përgatiteshin të shkonin në shtëpi.

“Ndihem me fat që fëmija nuk kishte probleme,” tha zonja Dai para se të bënte shaka se djali i saj ishte “aq i keq” ndërsa ishte në barkun e saj.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet