Peiudha e pandemisë, a është koha më e mirë për të lënë duhanin?

Shkencëtarët thonë se gjithnjë e më shumë njerëz po përdorin pandeminë për të filluar zakonin në mes frikës se përdorimi i duhanit mund të rritë rreziqet Covid-19.

Studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar kanë publikuar të dhëna që sugjerojnë më shumë njerëz që heqin dorë nga pirja e duhanit, si rezultat i pandemisë koronavirus.

Pollster, YouGov, zbuloi se 41 përqind e njerëzve që ishin larguar këtë vit e kishin bërë këtë për shkak të koronavirusit.

Në një studim të veçantë nga University College London, studiuesit që mbuluan gjysmën e parë të vitit zbuluan se më shumë se një milion njerëz kishin rënë zakonin.

Gjetjet e tyre korrespondojnë me ekspertët turq kundër duhanit, të cilët sugjeruan se më shumë njerëz në vend po shikonin mënyra për të hequr dorë nga pirja e duhanit.

Mjekët besojnë se duhanpirësit kanë më shumë rrezik për zhvillimin e simptomave më të rënda të koronavirusit sesa ata që nuk pinë duhan.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) gjithashtu ka paralajmëruar se sëmundja, e cila filloi në Kinë në fund të vitit të kaluar, paraqet rreziqe të veçanta për duhanpirësit.

Në një deklaratë, OBSH tha: “COVID-19 është një sëmundje infektive që sulmon kryesisht mushkëritë. Pirja e duhanit dëmton funksionin e mushkërive duke e bërë më të vështirë për trupin të luftojë koronaviruset dhe sëmundjet e tjera. ”

Përfitimet e menjëhershme

Sipas organit shëndetësor të KB, njerëzit që ndalojnë pirjen e duhanit fillojnë të përfitojnë nga normalizimi i presionit të gjakut brenda ditëve. Pas një periudhe midis dy dhe 12 javësh, funksionimi i zemrës dhe mushkërive gjithashtu normalizohet.

Duhen nëntë muaj që gulçimi dhe kollitja e lidhur me pirjen e duhanit të largohet.

Deborah Arnott, Shefi Ekzekutiv i organizatës kundër pirjes së duhanit, ASH, tha: “Mbi një milion duhanpirës kanë arritur të ndalojnë pirjen e duhanit që kur Covid-19 goditi Britaninë, por kjo është ende gati pesë herë më shumë se ata që e kanë vazhduar pirjen e duhanit.

“Kjo fushatë është krijuar për të inkurajuar ata që nuk kanë arritur ende sukses, të zgjoheni dhe të vendosin sot është dita për të ndaluar pirjen e duhanit.”

Pandemia e Coronavirus ka infektuar më shumë se 16.4 milion njerëz globalisht dhe ka vrarë mbi 650,000. Ata me kushte para-ekzistuese, të tilla si gjendjet e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare, dhe ata me sëmundje si mbipesha dhe diabeti, janë më të rrezikuar të shfaqin simptomat më të rënda./Gazetaere

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet