Pas bojkotimeve të disa kompanive ndaj Facebook, Mark Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë

Aksionet në Facebook kanë rënë një mahnitës 56 miliardë dollarë pasi kompanitë e mëdha përfshirë Unilever dhe Coca-Cola tërhoqën reklamat e tyre nga gjigandi i mediave sociale, megjithë CEO Mark Zuckerberg duke premtuar veprim mbi fjalën e urrejtjes dhe duke vendosur një etiketë paralajmëruese në një video të Komitetit Kombëtar Republikan (RNC).

Aksionet në platformë shkuan duke u përplasur 8.3 përqind në 216.08 dollarë nga zëri i mbylljes të Premten – më i ulëti i tij në tre muaj – pasi më shumë se 100 reklamues bojkotuan firmën për dështimin e saj për të ndaluar fjalimin e urrejtjes dhe dezinformimin që u postuan në platformën e saj.

Kjo fshiu 56 miliardë dollarë nga vlera e tregut të Facebook dhe i dha një goditje të rëndë 7,2 miliardë dollarëve për pasurinë personale të Zuckerberg, duke e shtyrë atë nga vendi i tretë në të katërt në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg dhe duke e lënë atë me një vlerë të re neto prej 82.3 miliardë dollarë.

Kjo erdhi pasi Coca-Cola dhe Unilever u bënë korporatat më të fundit të mëdha për të tërhequr prizën në reklamimin në Facebook të Premten, duke iu bashkuar disa firmave përfshirë Dove, Honda dhe Ben & Jerry në një shfaqje mbështetjeje për fushatën #StopHateForProfit.

Coca-Cola njoftoi një pauzë në të gjitha reklamat e paguara në media në nivel global për të paktën 30 ditë duke thënë ‘nuk ka vend për racizëm në botë dhe nuk ka vend për racizëm në mediat sociale ’ndërsa Unilever, një nga reklamuesit më të mëdhenj në botë, tha se do të ndalonte shpenzimin e parave me Facebook për pjesën tjetër të vitit.

Zuckerberg zuri nën presionin e së Premtes dhe njoftoi politika të reja të përmbajtjes për platformën, duke përfshirë kufizime më të forta në reklamat dhe etiketat për postimet ‘e dëmshme’ nga figurat publike.

GOP duket të jetë një nga të parët që u ndesh me ngatërresat për përmbajtjen ‘e dëmshme’ dhe ‘urrejtëse’, pasi Facebook vendosi një etiketë paralajmëruese në një video të postuar nga RNC për ‘anarkistët e krahut të majtë’ të Premten.

Platforma vendosi një paralajmërim të ‘përmbajtjes së dhunshme ose grafike’ në videon me emrin ‘It’sshtë për shkatërrimin e Amerikës’ i cili paraqet pamjet e makinave policë në zjarr së bashku me copëzat e fjalimeve të bëra nga bashkë-themeluesi i Black Lives Matter Patrisse Cullors si dhe demokratët Nancy Pelosi, Joe Biden dhe Alexandria Ocasio-Cortez.

‘Kjo video mund të tregojë përmbajtje të dhunshme ose grafike,’ thuhet në paralajmërimin e Facebook. ‘Ne e kemi mbuluar këtë video në mënyrë që të vendosni nëse dëshironi ta shihni atë.’

Videoja hapet me pamjet e Kullors duke thënë ‘ne jemi të trajnuar Marksistë’ përpara se të vazhdojë të shfaqë copëza skenash të dhunshme në të gjithë Amerikën, mes trazirave të vazhdueshme civile në vazhdën e ‘vrasjes’ së Ditës së Përkujtimit të njeriut të zi George Floyd nga një polic i bardhë në Minneapolis.

” Marksistët e stërvitur ‘janë në një tërbim të dhunshëm,’ pulson në ekran ndërsa videoja tregon skena të zgjedhura të një polici që goditet nga një makinë, një kryqëzues policie në zjarr, një statujë e rrëzuar nga Ulysses Grant dhe St. Kisha e Gjonit në zjarr gjatë protestave që kërkon fundin e brutalitetit të policisë dhe racizmit.

Përmban gjithashtu pamjet e edituara pa data, të rivalëve demokratë.

Më shumë se 100 kompani deri më tani janë bashkuar në bojkotin në Facebook me Coca-Cola duke njoftuar të Premten se po bashkohet me pëlqimet e Dove, Unilever dhe Verizon.

“Kompania Coca-Cola do të ndalojë reklamimin e paguar në të gjitha platformat e mediave sociale në nivel global për të paktën 30 ditë,” tha në një deklaratë CEO dhe Kryetari i Coca-Cola, James Quincey, duke shtuar se kompania nuk po bashkohet me bojkotin zyrtar.

Kategoritë
BotaLajme