Pamjet tronditëse! Sulmohet një grua muslimane me shami në mes të Sidnejit (Video)

Policia australiane ka njoftuar se një agresor për të cilën dyshohet se takon ekstremit të djathtë ka sulmuar verbalisht dhe fizikisht ndaj një gruaje muslimane me shami në një kafene në kryeqytetin australian, Sidnje, njofton Gazeta e Re.

Incidenti ishte i fundit në serinë e sulmeve ksenofobike në kryeqytetin e Australisë në muajt e fundit ku sulmoheshin njerëz me pamje të huaj, duke përfshirë gra muslimane me shami apo hebrenj me kapela tradicionale “kippah”.

Çdo ditë, të paktën tre persona në Australi janë viktimë e akteve të dhunës nga ekstremi i djathtë, racizmi apo ksenofobia, thonë të dhënat nga asociacion i qendrave këshilluese për viktimat e dhunës së djathtistëve. /gazetaere.com/

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet