Pamje spektakolare e një hapësire të ngurtë akulli në Mars (Video)

Agjensia Evropiane e Hapësirës ka lëshuar një imazh spektakolar të një krateri në Mars që mund të mundësojë zgjidhjen njerëzore dhe të jetë një burim uji për një koloni njerëzore nëse ndonjëherë formohet në një planet fqinj. Krateri Koroljev, i mbushur me akull, u filmua nga ajri.

Videoja e mahnitshme është në të vërtetë një mozaik i imazheve të sipërfaqes së këtij krateri të bërë me një aparat fotografik stereo me rezolucion të lartë për të bërë një ekran 3D, raporton RT.

Krateri Koroljev ndodhet në pjesën veriore të Marsit dhe është i mbushur me akull gjatë gjithë vitit, pasi është një “kurth” natyral që mbron akullin nga shkrirja pasi është i thellë rreth dy kilometra.

Krateri është emëruar pas Sergei Pavlovich Korolev, inxhinierit kryesor të raketave Sovjetike dhe projektuesi i anijes, i cili njihet edhe si “babai i teknologjisë ruse hapësinore”.

Falë punës së tij, Bashkimi Sovjetik dërgoi satelitin e parë në orbitë në 1957 dhe Yuri Gagarin në hapësirë ​​në vitin 1961./Gazetaere

Kategoritë
Të ndryshme