”Ozil grabiti Arsenalin”, megjithëse ai nuk ishte në fushë për shtatë muaj

Mesfushori i Arsenalit Mesut Özil mblodhi dhjetë milion euro në shtator , megjithëse ai nuk luajti asnjë minutë për Gunners pas pandemisë së koronavirusit.

Ozil u godit rëndë nga tifozët e Arsenalit në fillim të Marsit 2020 pasi ishte një nga lojtarët e paktë që refuzoi një ulje page, edhe pse ai ishte larg lojtari më i paguar i klubit në atë kohë, dhe pas rifillimit të sezonit, ish-lojtari gjerman nuk luajti. .

Jo vetëm që Ozil nuk luajti për Arsenalin, por ai ishte në stol vetëm për një lojë.

Përveç Premier League, mesfushori gjerman nuk luajti në kupë ose ndeshje miqësore, dhe klubi po shikonte në të gjitha mënyrat e mundshme për ta shitur atë gjatë afatit kalimtar të verës, megjithëse ai refuzoi mundësinë e largimit nga Londra në të gjitha mënyrat e mundshme.

Ndërsa ata nuk patën sukses në fund, Arsenal u desh t’i paguante lojtarit gjerman 10 milion euro për besnikëri për shkak të klauzolës në kontratën e ilzil, duke marrë parasysh që ai i qëndroi besnik klubit londinez edhe në vitin e fundit të kontratës.

Arsenali së fundmi ka hequr Özil dhe Socrates nga lista e lojtarëve që do të garojnë për ndeshjet e Ligës së Evropës dhe do të jetë një befasi e madhe nëse ata marrin ndonjë shans deri në fund të këtij sezoni. Në klub, me sa duket, ata kanë vendosur të mos besojnë në shërbimet e tij në asnjë mënyrë.

Çfarë ndodhi me Ozil më parë?

Özil nënshkroi një kontratë shtatë-vjeçare me Adidas me vlerë 22 milion £ në 2013, dhe për shkak të skandaleve të shumta kohët e fundit, ajo nuk do të mbetet fytyra e kësaj marke.

Përveç largimit nga ekipi kombëtar gjerman në 2018 pas Kupës së Botës në Rusi si një thes kurbani dhe një nga fajtorët kryesorë për dështimin e Elf në atë turne, duke qenë se ata u eliminuan në fazën e grupeve, Ozil kishte një marrëdhënie disi më të ngushtë me presidentin turk. Rexhep Tajip Erdogan, i cili provokoi komente të shumta negative në llogarinë e tij./Gazetaere

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet