Osmani: Kërkova që LDK-ja ta refuzojë qartë Thaçin si kryenegociator, kërkesa ime u refuzua

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë në DESK të KTV-së se kur ka filluar pandemia dhe shpallja e emergjencës shëndetësore në Kosovë, nuk e ka arsyetuar asnjë veprim që e ka nxitur situatën më tej. Kështu, ajo i është referuar veprimeve që i paraprinë rrëzimit të Qeverisë në Kosovë përmes një mocioni besimi, në kohë pandemie.

“Nuk mendoj që shkarkimi është dashur të bëhet në atë moment, por në të njëjtën kohë nuk besoj që Veliu duhet të jetë ministër në një Qeveri, së cilës nuk i beson”, ka thënë ajo.

Osmani ka thënë se LDK-ja nuk ka qenë kurrë e njohur për veprimet e tilla.

Kryekuvendarja po ashtu ka thënë se për të, LDK-ja nuk ka qenë asnjëherë vetëm struktura e saj.

“LDK-në sot nuk e mban gjallë asnjë emër, asnjë strukturë, por e mban gjallë anëtarësia e saj. Kështu që ne vazhdimisht kthehemi të qytetari. Ne kemi dalur para qytetarëve me premtime tejet të qarta. Por para se të dal si kandidate për kryeministre, e kam bërë të qartë me anëtarët e partisë sime se nuk do ta pranoj asesi një koalicion me partitë e PAN-it. E këto partia ime e ka ditur”, ka thënë ajo.

Ajo ka thënë se nuk ka as edhe një parim dhe as një pikë të vetme, të cilën ajo e ka shkelur.

“Nuk jam unë ajo që tani po dua të shkoj në një Qeveri që do të varet nga Lista Serbe dhe partitë e PAN-it dhe që skenarist e ka presidentin e vendit”, ka thënë ajo.

Osmani ka thënë se gjatë viteve 2017-2019, sa ishte kryeministër Ramush Haradinaj, janë dërguar vazhdimisht letra nëpër shtetet e ndryshme të botës, përmes së cilave është bërë e qartë se “për LDK-në, presidenti i vendit nuk ka të drejtë të negociojë në emër të Kosovës, nuk ka të drejtë të nëshkruajë në emër të Kosovës, që janë të papranueshme planet e tij për ndryshimin e kufijve dhe vetëm një Qeveri me legjitimitet ka të drejtë ta bëjë këtë gjë”.

“Kur kërkova që e njëjta gjë të bëhet edhe tani, me këtë Qeveri, një propozim i tillë më është refuzuar. Pyetja ime ishte pse ne si LDK, sa ishte Ramush Haradinaj kryeministër, e kishim qëndrimin që Thaçi nuk mund ta udhëheqë dialogun, e tani kjo na u bëka e parëndësishme?”, ka treguar ajo.

Ajo ka folur edhe rreth historikut të krijimit të koalicionit midis LVV-së dhe LDK-së. Ka thënë se ka pasur njerëz që kanë shprehur vazhdimisht kundërshtimet brenda organeve të LDK-së, por “problemi eskaloi kur zërat që ishin kundër një koalicioni dhe bashkëpunimi me LVV-në, u bënë zëri themelor në LDK, midis tjerash edhe Veliu”.

“Edhe pse nuk kishin garuar në zgjedhjet e 6 tetorit, ndonëse e kishin një mundësi të tillë. Pra, ne mblidheshim të vendosnim, por ai jepte deklarata para se të mblidheshim dhe vendosnim ne”, ka thënë ajo.

Osmani ka thënë se është bërë çmos të arrihet koalicioni me LVV-në.

“Ajo që i pengoi themelet janë keqkuptimet e mëdha gjatë negociatave dhe fakti që njerëzit që e kishin kundërshtuar këtë koalicion tani donin të kishin rolin kryesor në Qeveri”, ka thënë ajo.

Osmani ka thënë se është e pakuptueshme të jesh në Qeveri dhe të kërkosh çdo natë rrëzimin e asaj Qeverie, së cilës i shërben.

“Kjo ka krijuar tensione brenda Qeverisë, të cilat i kanë paraprirë tensioneve tjera”, ka thënë kryekuvendarja.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet