Ofendon familjen mbretërore britanike, pushohet nga puna

BBC sot pushoi nga puna një punonjës që postoi një foto të një shimpanze të veshur në Twitter, me mbishkrimin “Foshnja mbretërore del nga spitali”.

Megan, bashkëshortja e Princit Harry, lindi të hënën Archi, fëmija i parë i një race të përzier në një familje mbretërore britanike në histori të afërt.

“U pushova nga puna”, shkroi në Twitter Danny Baker, udhëheqës i Radios 5 të BBC-së.

BBC ka njoftuar se ‘cicërima’ e Baker ishte një gabim serioz në vlerësim dhe se është në kundërshtim me vlerat e këtij radiostacioni.

“Danny është një udhëheqës i madh, por ai nuk do të bëjë më shfaqje javore për ne,” thekson BBC.

Megan, nëna e së cilës është me origjinë afrikano-amerikane dhe babai i saj i bardhë, tashmë ka qenë subjekt i komenteve raciste në rrjetet sociale.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet