Një protestë e madhe në Beograd për shkak të orës policore (Video)

Protesta filloi menjëherë pasi Presidenti serb Aleksandar Vucic njoftoi masat e reja pas përhapjes së valës së dytë të virusit

Një protestë po zhvillohet përpara Parlamentit të Serbisë në Beograd, e nxitur nga njoftimi për futjen e masave të reja kufizuese dhe shtetrrethimit.

Protesta filloi menjëherë pas fjalimit të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili njoftoi këto masa, dhe menjëherë pas 10 pasdite.

“Në një moment, një incident ndodhi kur disa dhjetëra njerëz depërtuan në derën e Parlamentit serb dhe u hodhën në të. Në këtë moment, ne nuk mund të themi kush është …”, raporton gazetari i Al Jazeera, Marko Subotic.

“Incidenti zgjati 10-15 minuta, policia ndërhyri dhe ata u dëbuan,” shtoi ai.

Protesta nisi menjëherë pas orës 20:00, kur kryqëzimi afër ndërtesës së parlamentit u bllokua për trafik, në fillim të Bulevardit të Mbretit Aleksandër, ku ata fishkëlluan, goditën sherpa, bërtisnin “Kosova është pjesë e Serbisë”, “Wow” dhe “Ne nuk do ta bëjmë atë” duke aluduar për të matur.

Protestuesit, pa distancë dhe pa maska, u drejtuan në disa raste përmes një megafoni nga dy protestues, njëri që i ftoi të pranishmit për të ftuar miq dhe të njohur për t’u bashkuar me ta, dhe tjetri tha “ai nuk do të marrë masa dhe nuk do të vaksinojë fëmijën e tij “.

Në mesin e të mbledhurve janë anëtarët e Nismës “Le të mos mbytemi Beogradi” dhe anëtarët e organizatës “1 nga 5 milion”.

Shumica nuk mbajnë maska ​​mbrojtëse, dhe distanca është pothuajse jo ekzistente./Gazetaere

Publiée par Al Jazeera Balkans sur Mardi 7 juillet 2020

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet