Një informator zbuloi se bandat ballkanike po vjedhin miliona të destinuara për ndihmë për shkak të kovid

Bandat kriminale të Evropës Lindore po drejtojnë “fushatën më të madhe mashtruese” në historinë e Britanisë së Madhe, duke marrë miliona paund nga paratë e destinuara për të ndihmuar në pandemi.

Një informator i përfshirë në ridrejtimin e fluksit të parave të taksapaguesve britanikë në xhepat e kriminelëve i tha “Daily Mail” se bandat nga Rumania, Polonia, Shqipëria, Bullgaria dhe Turqia drejtojnë 90 përqind të kësaj skeme mashtruese, raporton Blic.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) dhe Zyra e Mashtrimit të Rëndë gjithashtu u bashkuan me ekspertët e mashtrimit të Departamentit Britanik të të Ardhurave dhe Doganave (HMRC) dhe Ministrisë së Punës, në mënyrë që të gjurmonin dhe ndalonin grupet kriminale. Sigurimi dhe agjenci të tjera gjithashtu besohet të jenë të përfshirë.

Daily Mail deklaron se qeveria britanike duket se po konsideron të përdorë të ashtuquajturin ligj anti-korrupsion McMafie për të rimarrë disa nga fondet e vjedhura. Një burim i pashpjegueshëm i pasurisë, siç sugjeron emri zyrtar, kërkon që njerëzit të zbulojnë origjinën e të ardhurave të tyre – ose ata do të mbeten pa të. Një burim nga NCA i tha gazetës britanike se qeveria do të konsideronte përdorimin e këtij ligji kundër “mashtruesve kovid”.

Informatori tha se mashtrimi është bërë pothuajse endemik që kur është futur karantina dhe u publikua plani i Kancelarit Rishi Sunak dhe ministrave të tjerë për të mbështetur ata të rrezikuar nga pandemia, dmth. Ai shtoi se numri i rasteve para ekipit të tij ishte “ngritur në qiell” që nga marsi.
“Para karantinës në mars, ne kemi punuar në disa qindra raste të dyshimta dhe deri në qershor ai numër ishte rritur në 15,000, dhe kjo është vetëm për sa i përket kredisë universale, dhe atë në një rajon të vogël,” tha një hetues anonim i qeverisë.

Mashtruesit synojnë skemat e pushimeve të detyruara, iniciativat e huave dhe “kreditë universale” me të cilat ata abuzojnë me strategjinë e qeverisë britanike “Mirëbesimi dhe Mbrojtja”, e cila së pari u jep para të prekshmëve dhe pastaj vetëm bën pyetje.

Ministria e Punës, për shembull, ka rregulla të qeta në mënyrë që njerëzit të mund të aplikojnë për kredi universale përmes telefonit dhe të marrin fonde para se të sigurojnë prova se janë të pranueshëm. Ndërsa programi ndihmoi shumë që kishin vërtet nevojë për të, ai gjithashtu u dha kriminelëve një mundësi fitimprurëse.

“Karantina ka çuar në një nxitim ari – kredi universale, hua, pagesa për mungesa nga puna – gjithçka është vendosur të merret vetëm”, ​​tha personi i brendshëm për Daily Mail.

Sipas gazetës, në një rast, një mashtrues u kap ndërsa përpiqej të ikte nga vendi me 80,000 paund në një valixhe. Në një rast tjetër, 20 persona kërkuan një kredi dhe përfitime të tjera nga skema universale e kredisë nga e njëjta adresë.
Një pasqyrë e problemit u shfaq javën e kaluar kur një raport i Zyrës së Auditimit të Shtetit tha se 26 miliardë paund mund të kenë humbur për mashtrim kredie, i cili u siguron kompanive mbështetje të qeverisë deri në 50,000. Audituesit kanë frikë se rreth 60 për qind e kredive mund të mos shlyhen kurrë.

Muajin e kaluar, një zyrtar i HMRC pranoi se rreth 3.5 miliardë pagesa të pushimeve ishin alokuar gabimisht dhe se ata po hetonin 27,000 raste “me rrezik të lartë” që ata besojnë se bënë një gabim serioz.

Qeveria ka shpenzuar më shumë se 35 miliardë funta që nga marsi për të mbështetur punëtorët britanikë, duke u paguar atyre 80 përqind të pagave të tyre maksimumi prej 2,500 në muaj. Skema do të përfundojë më 31 tetor, por Sunak tani po ofron mbështetje financiare për punëtorët në industritë e prekura nga karantinat lokale.

“Kjo është një mashtrim i madh, po bëhet në një shkallë industriale,” tha informatori. “Ajo thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë. Nëse qeveria jep para, ata kriminelë i marrin ato. Vetëm se, sigurisht, nuk janë para të qeverisë, janë paratë tona dhe ne do t’i kthejmë ato për breza të tërë “.

Informatori tha se dita e tij fillon në 8.00 të mëngjesit.

“Kur e ndez kompjuterin, vjen një përmbytje e-mail-esh të reja, të gjitha rastet e reja. Secila prej tyre nuk ka të bëjë me qindra apo mijëra paund. Ato kanë të bëjnë me dhjetëra e qindra mijëra paund – deklaron ai.
Informatori tha se 80-90 përqind e rasteve të mashtrimit kryhen nga njerëz nga vendet e Evropës Lindore, përkatësisht Rumania, Polonia, Shqipëria, Bullgaria dhe Turqia.

“Departamenti ynë gjithmonë ka pasur një ekip që monitoron mashtrimet e Evropës Lindore dhe kriminelët e Ballkanit, por ky është niveli i dytë,” shtoi një informator ekipi i të cilit po heton rastet e kredisë universale, duke theksuar se “këta kriminelë po shtyjnë Britaninë në shkatërrim financiar”.

Burimi deklaroi se kriminelët shpesh përdorin data të shumta të lindjes në llogari të ndryshme, ose nuk dinë si të thonë se cilën shkollë kanë ndjekur kur u thirrën në telefon.

“Një grua ishte në kërkim të një kredie universale, ajo thirri nga një kompani e madhe financiare dhe ajo kishte 10,000 paund neto në muaj. Unë mund t’i shihja detajet e taksave, pensioneve, pagave të saj në sistemin qendror të informacionit dhe thjesht t’i lexoja ato informacione. Ajo heshti dhe më pas pyeti: “Nga e dini ju këtë?” Tha informatori.

Në një rast tjetër, një grua nga Rumania, llogaria e së cilës ishte ngrirë për shkak të akuzave të dyshimta, pretendoi të jetonte në një apartament me tre dhoma me tre fëmijë në një zonë të varfër dhe kërkoi 2,500 £ në muaj me qira.

“Burri i saj gjithashtu kërkoi një hua,” tha burimi. “Kur fillova të bëj pyetje, ajo qau se frigoriferi dhe soba e saj nuk po funksiononin, se i duheshin para më parë dhe se nuk mund të fliste me pronarin.” Pas kontrolleve shtesë, u zbulua se 15 persona po kërkonin para nga e njëjta adresë. në të vërtetë jetonte në një vilë në një zonë të njohur me futbollistë profesionistë.
“Kur i thashë asaj, ajo prishi lidhjen,” tha hetuesi. “Më vonë mësova se ishte e lidhur me një rrjet trafikantësh të cilët kishin blerë kohët e fundit një rrugë të tërë në Rumani.”

“Daily Mail” kujton se zëdhënësi i Ministrisë Britanike të Punës tha mbrëmë se “mashtrimet dhe gabimet në sistemin e ndihmës mbeten shumë të ulëta” dhe se “96.5 përqind” e mbështetjes është “paguar saktësisht”. Kur bëhet fjalë për mashtrime më të mëdha, për shembull një shtëpi me 30 persona të regjistruar në një adresë, autoritetet e tjera ndërhyjnë dhe policia arreston të gjithë nga ajo adresë.

“Shumica dërrmuese e kërkesave për hua universale janë legjitime,” tha ai.

Siç tha ai, ata vazhdojnë të monitorojnë dhe hetojnë kërcënimet.

“Ne kemi sisteme të vendosura që identifikojnë me sukses mashtrimet,” tha ai.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet