Nis takimi i krerëve të shtetit me ambasadorin amerikan

Tre krerët institucional, kryeministri Ramush Haradinaj, Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeparlamentari Kadri Veseli mëngjesin e sotëm kanë hyrë në takim me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett.

Në takim po marrin pjesë edhe dy partnerët e tjerë të koalicionit, i pari i AKR-së Behgjet Pacolli, si dhe kryetari i Nismës, Fatmir Limaj.

Ky takim vjen pas takimit të djeshëm ndërmjet koalicionit qeveritar, takim ky pas së cilit Qeveria përmes një kumtese ka pohuar se koalicioni është stabil dhe funksional, pavarësisht deklaratave kundërthënese të partnerëve lidhur me taksën 100% ndaj Serbisë.

LEXO EDHE: Qeveria pas takimit të liderëve të koalicionit: Jemi funksional dhe stabil.

SHBA ka kërkuar disa herë heqjen e taksës së vendosur nga Qeveria e Kosovës, kurse kryeministri Haradinaj ka vazhduar të mbrojë nevojën për taksë. Mospajtimet brenda koalicionit se si duhet vepruar në këtë rast, dyshohet se ka shkaktuar krizë në koalicionin qeverisës.

Kategoritë
Vendi

Të ngjajshmet