Netanyahu akuzohet për korrupsion, nuk i kërkohet dorëheqja

Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit sot akuzoi zyrtarisht kryeministrin Benjamin Netanyahu për një seri çështjesh korruptimi, duke hedhur sistemin politik të paralizuar të vendit në një çrregullim të mëtejshëm dhe duke kërcënuar kapjen e pushtetit për një kohë të gjatë.

Prokurori i Përgjithshëm Avichai Mandelblit akuzoi Netanyahu për mashtrim, shkelje të besimit dhe pranim të ryshfeteve në tre skandale të ndryshme.

Është hera e parë që një kryeministër izraelit akuzohet për një krim. Mandelblit do të lëshojë një deklaratë zyrtare sonte më vonë.

Akuzat kundër Netanyahu përfshijnë dyshimet që ai pranoi qindra-mijëra dollarë shampanjë dhe cigare nga miqtë e miliarderëve, i ofroi të tregtonte favore me një botues të gazetës dhe përdori ndikimin e tij për të ndihmuar një magnet të pasur të telekomit në këmbim të një mbulimi të favorshëm në një faqe popullore lajmesh.

Aktakuza nuk kërkon që Netanyahu të japë dorëheqjen, por pritet që të bëjë presion që të tërhiqet.

Netanyahu i ka quajtur akuzat pjesë e një ‘gjueti shtrigash’ kundër mediave, policisë, prokurorëve dhe sistemit të drejtësisë.

Ai planifikon të lëshojë një deklaratë sonte më vonë

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet