Misteri më i madh i virusit: Faktori që vendos jetën ose vdekjen

Shkencëtarët janë në rrugën e duhur për të zgjidhur një nga misteret më të mëdha që shoqëron virusin e koronës – pse disa njerëz kalojnë vetëm me simptoma më të buta, ndërsa të tjerët luftojnë për jetën e tyre.

Studimet e bëra te pacientët me koronë kanë treguar që sistemi ynë imunitar reagon ndryshe ndaj kësaj sëmundje sesa zakonisht.

Shtë treguar se sistemi imunitar i disa pacientëve reagon mjaft pazakontë, kështu që kur molekula të caktuara dhe qeliza nuk mund të luftojnë virusin, trupi përfshin të gjithë mekanizmat mbrojtës që janë në dispozicion të tij. Dhe ai reagim i pakontrolluar mund të dëmtojë indet e shëndetshme, shkruan New York Times.

“Ne kemi parë disa gjëra të çuditshme në faza të ndryshme të infeksionit,” tha Akiko Iwasaki, një imunolog në Universitetin Yale dhe autor i një studimi të fundit.

Sistemi imunitar reagon ndaj viruseve të tjerë të zakonshëm, siç është gripi, duke gjetur direkt ndërhyrës dhe sulmuar atë, duke blerë kështu kohë që trupi të reagojë siç duhet. Kjo përgjigje e parë varet nga molekulat e quajtura citokina, të cilat formohen në përgjigje të një virusi.

Këto mikro-alarme u japin rrugë antitrupave dhe qelizave T që synojnë virusin dhe qelizat që ai ka sulmuar.

Sidoqoftë, kjo metodë duket se bie në ujë tek njerëzit me kovid 19.

Përkatësisht, citokinat në disa raste nuk ndalen, pas paralajmërimit të parë, paralajmërojnë organizmin, edhe kur antitrupat dhe qelizat T marrin përsipër rolin e tyre.

Kjo do të thotë që reagimi fillestar, d.m.th. pezmatimi për shkak të infeksionit nuk ndalet edhe kur nuk është më i nevojshëm.

“Normalshtë normale që inflamacioni të ndodhë me një infeksion viral. Por problemi është kur ju nuk mund ta kontrolloni atë, “thotë Catherine Blish, një virolog në Universitetin Stanford.

Virusi ngatërron sistemin imunitar

Dhe mbase për shkak të një reagimi kaq të pazakontë në disa pacientë, sëmundja zgjat më shumë sepse virusi është në gjendje të mashtrojë reagimin tonë imunitar.

Për shkak të këtij alarmi, i cili nuk ndalet, trupi ynë reagon më fuqishëm dhe sulmon veten në të njëjtën kohë.

“Anshtë një enigmë. Ju keni një reagim të fortë të sistemit imunitar dhe virusi akoma po shumohet, “thotë Aver August, një imunolog në Universitetin Cornell.

Ekspertët deklarojnë gjithashtu se është e mundur që pacientët me një pamje më të butë të reagojnë nga trupi që lufton virusin që sulmon qelizat, dhe se problemi, siç duket, është se në pacientët më të rëndë trupi sillet sikur sulmohet nga një parazit.

Sistemi imunitar nuk mund të gjejë rrugën e duhur për virusin dhe ta neutralizojë atë. Dhe kjo konfuzion transmetohet në qelizat B dhe T, të cilat duhet të bashkëpunojnë dhe të luftojnë sëmundjen.

Dhe, megjithëse është ende herët për të thënë, duket sikur virusi korona parandalon bashkëpunimin e qelizave B dhe T.

Kjo është arsyeja pse ekspertët tani po përmendin rivendosjen e sistemit imunitar, domethënë një terapi që do të rivendoste ekuilibrin në trup dhe do të lidhej përsëri në qelizat B dhe T.

Sidoqoftë, sfida për mjekët është që të shtypin këtë reagim të papërshtatshëm të citokinës në fillim të infeksionit, dhe jo të shtypin plotësisht përgjigjen e trupit ndaj infeksionit. Për më tepër, momenti i duhur është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Nëse pacienti merr një ilaç që lehtëson reagimin e sistemit imunitar shumë herët, atëherë përgjigja nuk do të jetë aq e fortë. Dhe nëse e merr ilaçin shumë vonë, atëherë ai tashmë mund të pësojë dëme të mëdha.

Dexamethasone është një strategji e mirë

Deri më tani, trajtimet që bllokojnë citokinat individualisht nuk kanë treguar rezultate të rëndësishme, ndoshta sepse shkencëtarët nuk kanë ende të dhëna të mjaftueshme.

Nga ana tjetër, steroidet si deksametazoni janë armë të fuqishme, sepse ato mund të shtypin më shumë citokina menjëherë.

Dexamethasone nuk është një terapi e përsosur, ekspertët pajtohen dhe thonë se ajo ka mangësi, por deri më tani është vërtetuar se është e mirë në pacientët me sëmundje serioze.

“Duket si një strategji e mirë derisa të zbulojmë më shumë,” përfundoi Dr. Donna Farber, një imunologe në Universitetin Columbia./Gazetaere

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet