Miratohet raporti i komisionit hetimor për dëbimin e 6 pjesëtarëve të FETO-s

Kuvendi i Kosovës ka miratuar raportin përfundimtar të Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me dëbimin e gjashtë shtetasve turq me datën 29 mars të vitit 2018. Në sallë kanë qenë 65, ku 59 kanë votuar për, 5 kundër dhe 4 abstenime.

Gjashtë shtetasit turq ishin deportuar për në Turqi pasi që akuzohen nga shteti turk si bashkëpunëtorë të organizatës FETO që për Ankaraja zyrtare e shpalli si orkestrues të tentim grusht shtetit  në Turqi në korrik të vitit 2016,  ku u vranë 220 civilë dhe mbi 2500 mbetën të lënduar.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi

Të ngjajshmet