Merkel e emocionuar: Pandemia e bëri vitin tim të fundit në detyrë, më të vështirin

Angela Merkel tha në fjalimin e saj të Vitit të Ri drejtuar kombit si kancelare gjermane se viti 2020 ishte larg nga më të vështirët e udhëheqjes së saj 15-vjeçare, megjithatë fillimi i vaksinimeve kundër COVID-19 e bën vitin 2021 një vit shprese.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, në një shfaqje të rrallë emocionesh, Merkel, e cila drejtoi Gjermaninë dhe Bashkimin Evropian përmes krizës financiare të vitit 2008, krizës së borxhit grek një vit më vonë dhe krizës së migrantëve pesë vjet më parë, dënoi një lëvizje proteste kundër bllokimeve dhe tha se ajo do të vaksinohej kur vaksina të jetë gjerësisht e disponueshme.

“Më lejoni t’ju them diçka personale në përfundim: brenda nëntë muajsh do të zhvillohen zgjedhjet parlamentare dhe unë nuk do të kandidoj përsëri”, ka thënë Merkel, 66 vjeçe. “Prandaj, sipas të gjitha gjasave, hera e fundit do të bëj një adresim të Vitit të Ri për ju”.

Ajo shtoi: “Unë mendoj se nuk po e ekzagjeroj kur them: asnjëherë në 15 vitet e fundit nuk e kemi lënë vitin e vjetër kaq të rëndë dhe kurrë nuk kemi parë, me gjithë shqetësimet dhe c skepticizëm, pritje dhe shpresa aq të mëdha për të riun”.

Mesazhi i saj do të rezonojë në shumicën e njerëzve në një vend që po lufton me një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve nga coronavirusi dhe ku një shumicë mbështet masat e bllokimit dhe vaksinimin si armët më të mira kundër virusit.

Lavdërime kishte për Merkel, një fizikante, menaxhimi i së cilës për pandeminë është udhëhequr nga këshillat shkencore, sepse “ka zbutur valën e parë”, megjithatë është kthyer në kritika të dështimit të saj për të trajtuar të dytën.

Ekonomia më e madhe e Evropës mban zgjedhje në shtator dhe Merkel, konservatorët e së cilës pritet të fitojnë shumicën e vendeve në parlament, ka shumë të ngjarë t’i dorëzojë pushtetin një nga tre burrave që garojnë për të udhëhequr partinë e saj të Christian Democratic Union (CDU).

Ndryshe, nëse ndërtimi i koalicionit pas zgjedhjeve të shtatorit zvarritet përtej dhjetorit, Merkel do të mbetet kancelare e përkohshme deri në vitin 2022 derisa të krijohet një qeveri e re.

Kategoritë
BotaLajme