Mekiskë: Avionët luftarakë ndoqën një aeroplan të dyshuar me drogë por e gjetën në formë të djegur

Autoritetet meksikane kanë ngritur avionë luftarakë që pasuan një aeroplan që dyshohet se i përkiste një karteli të drogës.

Një aeroplan i vogël u gjet në një autostradë në Jukatan dhe ishte në zjarr. Një kamion kamionçie me kokainë me vlerë 4,9 milion dollarë u gjet jo larg saj.

Avioni mbërriti nga Amerika e Jugut të Dielën dhe u shoqërua sapo hyri në hapësirën ajrore meksikane. Aeroplanët ushtarakë e përgjuan, dhe kontrabandistët e drogës vendosën të bënin një ulje të detyruar në një autostradë që kalonte në xhungël dhe e vunë flakën avionin.

Pilotët e aeroplanëve luftarakë raportuan vendndodhjen e uljes së aeroplanit, pas së cilës mbërriti një helikopter me ekuipazhin që siguronte aeroplanin dhe filloi kërkimin për kontrabandistët. Ndërkohë, u gjet një kamion kamionçie me 390 kg drogë, me vlerë 4,9 milion dollarë.

Avioni mbërriti nga Maracaibo në Venezuela, dhe deri më tani nuk ka asnjë konfirmim për arrestimet. Isshtë një aeroplan pasagjerësh prej 15 vendesh që kushton deri në një milion dollarë, shkruan Russia Today.

Policia e shtetit meksikan Quintana Roo lëshoi ​​pamjet e aeroplanit që digjej./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet