Mediat e SHBA-së në heshtje, nuk raportojnë protestat kundër vrasjes tragjike e burrit me ngjyrë

Pamjet tragjike të një burri me ngjyrë i cili vdiq duke kërkuar mëshirë nën gjurin e një oficeri të policisë kanë shkaktuar reagime të ashpra e deri te protesta të dhunshme në qytetin e Minneapolis në SHBA.

Viktima George Floyd, i cili i thotë disa herë policit që nuk mund të marrë frymë dhe se i dhemb stomaku. Por pavarësisht lutjeve, efektivi nuk e heq gjurin nga qafa e tij.

Por mediat në SHBA kanë heshtur për këtë çështje duke i mos raportuar protestat e mëdha që po mbahen në qytetin Minneapolis.

Ndër mediat kryesora që është CNN nuk e ka publikuar në websajtin e saj ngjarjet e ndodhur.

Të njëjtën ka bërë edhe shtypi Washingtonpost dhe New York Times ku në kryefaqen e tyre nuk i kanë dhënë vend ngjarjeve të fundit.

 

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet