Macroni është i shqetësuar nga Anglishtja

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se anglishtja është shumë dominante në Bruksel, veçanërisht tani pasi Britania po largohet nga Bashkimi Evropian.

“Situata tani është mjaft paradoksale, sepse anglishtja ndoshta nuk ishte aq e pranishme në Bruksel se sa në momentin kur flasim për Bregzit”, tha Macron, i cili premtoi përdorim më të madh të frëngjishtes në institucionet e BE-së dhe më gjerë.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet