Macron mbështet partneritetin e fuqishëm euro-kinez

Presidenti francez, Emmanuel Macron një partneritet të fuqishëm euro-kinez, ndërkohë që Evropa po përpiqet të gjejë një koherencë brenda saj përballë ambicieve diplomatike dhe ekonomike të Pekinit.

“Ky partneritet duhet kryesisht të ngrihet mbi një multilateralizëm të fuqishëm dhe një bashkëpunim ekonomik të ndershëm dhe të ekuilibruar”, theksoi presidenti francez sot në Paris përballë homologut të tij kinez, Xi Jinping.

Presidenti francez, deklaroi se i ka shprehur homologut të tij kinez, Xi Jinping shqetësimet e Francës dhe Evropës mbi respektimin e të drejtave të njeriut në Kinë./ATSH/

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet