Macja e famshme Hagia Sophia-s Gli, vdes në moshën 16 vjeç

Gli, banori i preferuar i familjes së maces në Xhaminë e Madhe Hagia Sophia, ka vdekur në moshën 16 vjeç, tha një deklaratë e postuar në llogarinë e maces në Instagram të Shtunën.

Gli vdiq në klinikën veterinare në Levent ku ishte duke u trajtuar.

“Më vjen keq që humba Gli. Macja e Hagia Sophia, Gli, e cila është trajtuar në një klinikë veterinare private në Levent që nga 24 shtatori, për fat të keq, ndërroi jetë për shkak të moshës së vjetër. Ne nuk do t’ju harrojmë kurrë. Gli, ”tha Guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya në llogarinë e tij në Twitter.

E konsideruar si një mace e famshme, Gli ka mbi 113,000 ndjekës në Instagram dhe ka jetuar në Xhaminë e Madhe të Hagia Sophia për 16 vitet e fundit.

Me sytë e saj të gjelbërt që shkëlqenin, Gli ka qenë një pamje e preferuar për shumë nga vizitorët e xhamisë, përfshirë ish-Presidentin e SHBA Barack Obama, i cili u filmua duke e ledhatuar atë gjatë një udhëtimi në 2009.

Pas kthimit të strukturës së famshme në një xhami këtë vit, autoritetet turke siguruan publikun se Xhamia e Madhe e Hagia Sophia do të mbetet shtëpia e Gli.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet