Lufta tregtare, Kina vendos doganë për mallrat amerikane

Kina është duke imponuar tarifa shtesë në vlerë 25 për qind në 16 miliardë dollarë të importeve nga SHBA-ja, të cilat do të aplikohen për një sërë mallrash – nga karburantet, produktet e çelikut, makinave e deri te pajisjet medicinale, njoftoi sot Ministria e Tregtisë kineze.

Tarifat do të aktivizohen më 23 gusht, sipas një deklarate, në të njëjtën ditë me të cilën SHBA planifikon të ngarkojë detyrimet doganore prej 25 për qind në një sasi të re mallrash të importuara nga Kina me vlerë 16 miliardë dollarë, transmeton Reuters.

Kategoritë
BotaEkonomiLajme

Të ngjajshmet

 • Ahmeti reagon për “veteranët e rrejshëm”

  Kryetari i komunës së Prishtinës, kryeqytetit të Kosovës, Shpend Ahmeti, ka reaguar ndaj publikimeve ku thuhet se 19,000 veteranë të rrejshëm përfshihen në draft aktakuzën e prokurorit Elez Blakaj...
 • Dy milionë muslimanë pritet të nisin Haxhin

  Dy milionë muslimanë pritet të mbërrijnë javën e ardhshme në Arabinë Saudite për pelegrinazhin e përvitshëm të Haxhit. Këtë vit do të marrin pjesë edhe pelegrinët nga Irani, autoritetet...
 • Pesë shpjegime mbi krizën ShBA-Turqi

  Pak muaj më parë, marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë i ngjanin qetësisë që i paraprin një stuhie. Shkak ishte mbajtja në burg e një pastori amerikan, që akuzohet se...
 • Divorci dhe liria e grave

  Divorci mund të mos jetë ajo që e dëshirojnë, por çifteve ndonjëherë nuk u mbetet zgjidhje më e mirë. Rekomandohet si opsion, veçanërisht, për t’i shmangur pasojat e mëdha...