Ky është politikani gjerman që kërkon postin e Merkelit

Ish kreu i CDU, Friedrich Merz, ka shpallur kandidaturën e tij për presidencën e partisë, pas 18 vjetësh të Angela Merkel, e cila do të largohet në dhjetor.

“Ne kemi nevojë për një fillim të ri dhe një ripërtëritje me personalitet me përvojë të udhëheqjes, si më të rinj që jemi, – tha ai në një deklaratë -. Unë jam i gatshëm të marr përgjegjësi dhe të bëj çdo gjë të mundshme për të forcuar partinë tonë CDU në Gjermani”.

Merz tha se Angela Merkel meriton “respekt dhe mirënjohje për punën e saj në 18 vjet në krye të CDU”. Në komunikatë ai gjithashtu përmend “një reflektim të gjatë dhe biseda të panumërta” që e çuan atë në vendimin për të aplikuar. Njoftimi vjen vetëm disa orë pasi kancelarja, çuditërisht, i kishte thënë atij që do hiqte dorë për kandidimin si presidente në kongresin e ardhshëm të partisë CDU në Hamburg, 7 dhjetor.

Kandidatët e tjerë – Në garën për presidencën, do të marrin pjesë edhe Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, i cili me Merz ndan një profil të vendosur më konservator të Merkelit dhe sekretari i përgjithshëm, Annegret Kramp Karrenbauer, Dauphin e Bundeskanzlerin.

Presidenti i Nordrhein-Westfalen, Armin Laschet, e ka lënë të hapur vendimin për një kandidim të mundshme për kreun e partisë.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet