Kush është Hope Hicks ? Preferuari Trump-it që solli kurorën në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe Zonja e Parë Melania kontraktuan koronavirusin, pasi ndihmësja e ngushtë e presidentit, Hope Hicks, zbuloi se ishte pozitive për kurorën.

Emri i ish-modeles erdhi në vëmendjen e publikut në një kohë shumë të shkurtër, edhe pse në të kaluarën ajo ishte mjaft “nën radarin” e mediave. Hicks shërben si shefi i komunikimeve të Trump.

Para se të vinte në Shtëpinë e Bardhë, Hope nuk kishte përvojë në politikë, por ishte lidhur me familjen Trump për pesë vitet e fundit.

Gjegjësisht, ajo ishte në një lidhje me shefin e fushatës së Trump për gjashtë vjet, dhe pastaj kur u emërua në një pozitë në Shtëpinë e Bardhë, ajo menjëherë e ndërpreu atë marrëdhënie për shkak të, siç thuhej në atë kohë, detyrimeve të shumta.

Pyetja që është bërë për një kohë të gjatë është si dikush me një CV kaq të “dobët” mori një nga punët më të rëndësishme në qeverinë amerikane? E gjithë kjo ka shkaktuar dyshime në Amerikë për një lidhje të mundshme midis Donald dhe Hope, pasi ata nuk ndahen nga njëri-tjetri dhe shkojnë në të gjitha udhëtimet e biznesit së bashku.

Tre vjet më parë, Hope Hicks u emërua drejtor i përkohshëm i komunikimit në Shtëpinë e Bardhë pasi Scaramucci u pushua nga puna.

Më pas u raportua se Hicks po ndihmonte Trump për të shkruar mesazhet e tij. Ajo dikur ishte një profesioniste e marrëdhënieve me publikun për organizatën Trump përpara se të bëhej një nga njerëzit e parë që u bashkua me ekipin e gazetarisë gjatë fushatës presidenciale të Trump.

Marrëdhënia e saj me Trump filloi ndërsa ajo punonte për Hiltzik Strategies, një firmë e marrëdhënieve me publikun me qendër në New York e themeluar nga Matthew Hiltzik, një përkrahës i vjetër i Hillary Clinton.

Ajo përfundimisht u largua nga firma për të punuar për organizatën e Trump ku ishte e angazhuar në disa projekte, duke përfshirë linjën e modës së Ivanka Trump dhe punën në vendpushimin e Trump. Kështu ajo ra në kontakt me Donald.

Një zyrtar e përshkroi atë si “të paprekshme” dhe një tjetër tha se ajo ishte “mbështetja emocionale” e presidentit.

Trump telefonon këshilltarin e tij nga kilometra larg Hopie dhe Hopester.

“E dini, është e vështirë kur rri me ushtarë, marinsa, policë … Pastaj të gjithë vijnë në Shtëpinë e Bardhë, është e vështirë t’i thuash që të mbajnë distancën e tyre. Shpresa është e shkëlqyeshme dhe bën një punë fantastike. Por kur rri me të gjithë këta njerëz, ata duan të të puth, të përqafojë … Ata afrohen pak dhe kjo ndodh “, tha presidenti amerikan pasi mësoi se Shpresa ishte e infektuar.

Sipas një artikulli të Politico, Hope Hicks është një nga të paktët me të vërtetë njohuri për familjen Trump.

Në shkurt 2018, ajo dha dorëheqjen nga Shtëpia e Bardhë, një ditë pasi dëshmoi në Kongres se herë pas here thoshte gënjeshtra në emër të Presidentit Trump. Ajo ndërkohë punoi për Fox News, por u kthye në ekipin e presidentit në fillim të këtij viti.

Gjatë karrierës së saj të biznesit, ajo xhiroi një reklamë për Ralph Lauren dhe hijeshoi kopertinën e revistës The It Girl 15 vjet më parë. Ajo u diplomua në një anglisht në Universitetin Southern Methodist në 2010.

“Presidenti Trump ka një personalitet magnetik dhe përhap një energji pozitive që është ngjitëse për të gjithë rreth tij. Ai ka një aftësi unike për të komunikuar me njerëzit, qoftë në një dhomë me tre apo në një sallë me 30,000 njerëz. Ai ka ndërtuar një marrëdhënie të shkëlqyeshme me njerëzit gjatë gjithë jetës së tij dhe ai e trajton çdo person me shumë respekt. Ai është i mrekullueshëm, me një sens të shkëlqyeshëm humori. Ai gjithashtu ka një aftësi të mahnitshme për t’i bërë njerëzit përreth tij të ndjehen të veçantë dhe të respektuar më shumë nga sa mendonin ndonjëherë të jetë e mundur “, tha Hope për shefin e saj.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet