Koronavirus: Eksperimenti më i madh psikologjik, pritet të ketë një turmë e madhe me ç’rregullime të shëndetit mendor

Eksperimenti më i madh psikologjik në histori është duke u zhvilluar, pohojnë psikologët. Pandemia e virusit korona, karantinat, masat e izolimit dhe vetë-izolimi kanë prekur miliarda njerëz në botë. Psikologë të shumtë në shumë vende tani po hetojnë sesi njerëzit reagojnë në të vërtetë ndaj fatkeqësive, duke përdorur shembullin e një pandemie, shkruan “Scientific American”.

“Ndikimi i pandemisë në shëndetin mendor është i jashtëzakonshëm. Në një moment, sa më shumë që një e treta e popullsisë së botës ishte e mbyllur në shtëpitë e tyre. Kjo do të thotë se 2.6 miliardë njerëz, më shumë se sa ishin në planet gjatë Luftës së Dytë Botërore, përjetuan pasojat emocionale dhe financiare të pandemisë. “Pandemitë dhe karantinat janë pa dyshim eksperimenti më i madh psikologjik në histori që është kryer”, ka shkruar psikologu Elke Van Huff, profesor në Universitetin e Lirë në Bruksel, raporton punimi shkencor amerikan.

Një nga karakteristikat kryesore të njerëzve është përshtatshmëria, dhe ajo ra në sy gjatë pandemisë, thotë psikiatri George Vailant nga Universiteti i Harvardit, i cili thotë se “kur një degë përkulet dhe nuk prishet, ajo kthehet dhe vazhdon të rritet”.

Gjetjet e fundit të kërkimit psikologjik flasin në favor të metaforës së Vailant. Sipas rezultateve të tyre, deri në dy të tretat e njerëzve shërohen shumë shpejt dhe nuk vuajnë nga probleme psikologjike afatgjata pas situatave të vështira stresuese.

Sidoqoftë, një e treta e tyre vuajnë nga probleme të vërteta psikologjike që mund të zgjasin me muaj ose edhe me vite.

Edhe nëse shumica dëshmon se është elastike, një pjesë e mirë e njerëzve rrezikohen nga ndikimi psikologjik i pandemisë, kështu që na pret një tsunami e vërtetë e sëmundjeve mendore, paralajmërojnë ekspertët.
Njerëzit përballen me goditje të shumta – frika nga sëmundja, vetmia, humbja e të dashurve, pasojat e krizës ekonomike, pasiguria kur do të përfundojë pandemia. Prandaj, shumë do të vuajnë nga depresioni, ankthi ose stresi post-traumatik. Kjo u tregua edhe nga rezultatet e hulumtimit të fundit.

“Pandemia ka shkaktuar të gjitha burimet e mundshme të stresit, të cilat shumë do ta kenë shumë të vështirë ta durojnë,” thotë psikologu Anita Delonges nga Universiteti i Kolumbisë Britanike.

Rezistenca e secilit individ komplikohet më tej nga fakti se jo të gjithë janë të ekspozuar ndaj një pandemie në të njëjtën mënyrë dhe se kjo varet nga shëndeti personal, statusi ekonomik dhe shoqëror, sipas antropologut mjekësor Carol Wortman nga Universiteti Emory.

Për shkak të një ndikimi të tillë në shëndetin mendor, psikologët, duke ndjekur shembullin e shkencëtarëve që po punojnë me shpejtësi në një vaksinë korona, kanë intensifikuar studimin e tyre mbi pasojat psikologjike të një pandemie.

Kalimi masiv në format virtuale të punës dhe shoqërizimi gjithashtu ka kontribuar në përshpejtimin e kërkimit. Psikiatri Denis Cherny nga Shkolla Mjekësore Mount Sinai në New York shprehet se kjo do të kontribuojë në “shkencën e re të adaptueshmërisë”.

“Ne do të jemi në gjendje të mësojmë se si t’i ndihmojmë njerëzit të bëhen elastikë ndaj diçkaje edhe para se të ndodhë,” thotë ai.

George Bonano nga Universiteti Columbia, i cili hulumtoi pasojat psikologjike të traumës madhore, deklaron se 65 përqind e njerëzve tregojnë simptoma minimale psikologjike kur përballen me stres të madh. Sidoqoftë, 25 përqind kanë probleme të përkohshme, ndërsa 10 përqind vuajnë nga çrregullime të përhershme mendore. Megjithatë, shton ai, ajo që shqetëson është se për njerëzit që janë më të ulët në shkallët ekonomike, rreziku i çrregullimeve psikiatrike dyfishohet.

Sidoqoftë, ekspertët paralajmërojnë se pasojat e pandemisë aktuale mund të jenë më të rënda. Sipas Daisy Funcourt, një epidemiologe në Universitetin e Londrës, “kjo është hera e parë në histori që kemi një karantinë globale që zgjat kaq shumë”, e cila mund të ketë një efekt shumë negativ në psikikën e njeriut.

Një nga hulumtimet e mëdha psikologjike tashmë ka përfunduar në Kinë, e cila ishte e para që u prek nga epidemia e virusit të ri të koronës. Sipas rezultateve të tij, deri në 35 përqind e njerëzve thanë se kishin probleme psikologjike si rezultat i karantinës.
Një studim tjetër nga SH.B.A. tregoi se karantina e përkeqëson veçanërisht ankthin te njerëzit që tashmë vuajnë prej tij.

Virusi korona nuk ka kërcënuar vetëm shëndetin fizik të të moshuarve, por edhe shëndetin mendor, sipas një studimi të kryer mbi 64,000 njerëz në të gjithë botën. Megjithëse nuk janë të ekspozuar ndaj stresit të përditshëm siç janë puna dhe problemet e ngjashme ekzistenciale, të moshuarit treguan të njëjtin nivel stresi në studim gjatë pandemisë si popullsia në moshë pune, thotë Nancy Sin, psikologe nga Universiteti Columbia.

Ajo që është pozitive është se të moshuarit përballen më mirë me atë stres sesa të rinjtë. Psikologët supozojnë se për shkak të përvojës së tyre të madhe në jetë, ata kanë krijuar mekanizma për mbrojtje nga stresi.

Daisy Funcourt deklaron se ata po kryejnë një studim mbi 84,000 njerëz në Britaninë e Madhe, rezultatet e para të të cilit treguan se niveli i depresionit është shumë më i lartë se para pandemisë. Më të prekurit janë ata që kanë vuajtur tashmë prej tij, ata që jetojnë vetëm, por edhe të rinjtë.

Fankur thotë se shumë njerëz gjithashtu përfitojnë psikologjik nga pandemia, sepse ato zhvillojnë mekanizma për mbrojtje kundër stresit që do t’i përfitojnë më vonë, siç janë gjumi i mjaftueshëm, një dietë më e shëndetshme, mirëmbajtja e kontakteve sociale, ushtrimi /Gazeta e Re/

Kategoritë
BotaFamiljeLajmeShëndetësi

Të ngjajshmet