Kjo skenë konfirmon se Barcelona po prishet

Kriza po trondit Barcelonën në të gjitha fushat.

Në ekipin e parë, kjo reflektohet në rezultate të dobëta, heqje të parakohshme nga Kupa dhe siç duket dorëzimi i titullit te Reali. Për më tepër, përmes atmosferës së helmuar dhe armiqësisë së hapur të lojtarëve ndaj trajnerit Quique Setien dhe ndihmësit të tij të parë Eder Sarabia.

Messi dhe shoqëria e ish sulmuar ashpër në dhomën e veshjes, ndërsa kjo e fundit është injoruar dhe mallkuar në fushë gjatë pijeve freskuese gjatë ndeshjeve të La Ligës para kamerave. Kështu që e gjithë bota sheh se si janë marrëdhëniet me ekipin dhe sa autoritet kanë trajneri dhe bashkëpunëtori i tij kryesor me yjet shpërndarës.

Vetëm disa ditë pas ndeshjes kundër Celta, në të cilën Barcelona i dha Realit një mundësi të shkëlqyeshme për të marrë titullin me vetëm një pikë (2: 2) dhe në të cilën Messi, Rakitic dhe Suarez e trajtuan Sarabinë keq gjatë pushimit, një skenë e re tashmë në pushim në pjesën tjetër ndeshje, derbi kundër Atletico.

Sarabia tani erdhi në shqisat e tij, kështu që gjatë pushimit ai nuk urdhëroi yjet, por lau veshët e të riut Puig. Setien përsëri dukej si një trup i huaj në fushë, jo drejtuesi i një skuadre që ishte shpërndarë gjatë pushimit.

Nga ana tjetër, dhe në kontrast të ashpër me prishjen e sistemit në Barcelonë, lojtarët e Atletico qëndruan në mënyrë unike dhe disiplinore në grupin rreth trajnerit të tyre Simeone gjatë pushimit dhe e dëgjuan me kujdes atë.

Ndeshja mes grupit vendas të individëve dhe ekipit vizitues përfundoi 2: 2, gjë që i dha Barcelona pesë raunde para fundit, duke i hapur rrugën Realit për titull.

 

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet