Japoni regjistrohen 5 raste me mutacionin e ri të Covid-19

Pesë raste të variantit të ri të koronavirusit që po përhapet me shpejtësi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar janë gjetur në Japoni.

Pesë personat e infektuar me formën më të transmetueshme të Covid-19 kishin arritur të gjithë së fundmi nga Britania e Madhe, raporton Ora News.

Menjëherë ata janë futur në karantinë dhe mjekët po përpiqen të gjurmojnë kontaktet e tyre dhe rrugët e mundshme të infeksionit.

Japonia ka shmangur numrin e madh të infeksioneve të para në vendet nga SHBA në Evropë, por rastet po rriten ndjeshëm dhe numrat ditorë kaluan 3,000 për herë të parë këtë muaj.

Kategoritë
BotaLajme