Ja sa investoi Urban Bast që Ferencvaros të hyjnë në ligën e kampionëve

Hungariapo feston një nga sukseset më të mëdha të futbollit të dekadës së fundit, në të njëjtin nivel me kualifikimin për Euro 2016 ose fitimin e nënkampionit botëror Kroacinë vitin e kaluar në kualifikimet e Euro.

Ferencvaros ose Fradi, siç e quajnë hungarezët, klubi i kultit nga Budapesti, është klubi i parë hungarez pas 11 vitesh që kualifikohet në grupin e Champions League.

Klubi i famshëm nga Budapesti përsëriti feat e tij nga 25 vjet më parë në mënyrën më të vështirë. Në 40 ditë, ai kaloi të katër raundet paraprake. Ai nokautoi kampionët e Suedisë (Djurgarden), Skocisë (Celtic), Kroacisë (Dinamo) dhe së fundmi Norvegjisë Molde.

Ai e eliminoi atë në mënyrë dramatike në pengesën e fundit. Pas 3: 3 larg, ai e nokautoi me 0: 0 në shtëpi dhe kaloi pa fitore, për shkak të golave ​​dhe jashtë.

Para kthimit në kryeqytet, i gjithë vendi ishte me Ferencvaros, përfshirë Kryeministrin Viktor Orban. Kryeministri i fuqishëm hungarez, i cili gjithashtu ka një ndikim të madh në Kroaci, tregoi besimin e tij te kampioni hungarez në libralidhës.

Ai postoi një video në Instagram të basteve në internet mbi Ferencvaros kundër Molde, për vendosjen e klubit hungarez në grupin LP. “Vë bast për Fradi, shko përpara Fradi!” ka shkruar Orban me videon. Ai i pagoi dy mijë forints Ferencvaros, që është rreth 40 kuna (5.29Euro)

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet