Ja çfarë ndodhë me trupin tuaj nëse hani 4 arra indiane në ditë

Arrat indiane janë të njohura gjerësisht për shijen e tyre. Dhe, megjithëse shumica prej nesh pëlqen t’i përfshijë ato në dietën tonë si një ushqim të lehtë, me siguri nuk keni ide që këto arra në të vërtetë mund të bëjnë mrekulli për trupin tuaj pasi ato përmbajnë një grup të tërë të ushqyesve të ndryshëm.

Në vijim ju paraqesim 9 përfitime të ngrënies së 4 arrave çdo ditë:

1. Flokët tuaj do të bëhen me shkëlqim

Bakri që gjendet tek arrat indiane do t’i mbajë flokët tuaj të ndritshëm dhe të fortë dhe do t’i sigurojë një cilësi të butë. Këto arra gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të shndrisni ngjyrën e flokëve tuaj pasi ato stimulojnë prodhimin e një pigmenti të quajtur melaninës.

Paralajmërim: Edhe nëse jeni një dashnor i vogëlushes, mos e tejkaloni pjesën e përditshme të 4-5 arrave, përndryshe mund të keni një dhimbje koke.

2. Do të jetë më e lehtë të menaxhoni peshën tuaj

Shumica e njerëzve besojnë se nëse arra indiane hahet në baza ditore mund të çojë në shtim në peshë. Në fakt, kjo nuk është e vërtetë. Arrat e shqemes përmbajnë yndyrna, por këto yndyrna janë të shëndetshme dhe magnezi që gjendet tek to është thelbësor për rregullimin e metabolizmit të yndyrnave dhe karbohidrateve në trupin tuaj.

Në fakt, njerëzit që konsumojnë arra indiane në mënyrë të moderuar dhe të rregullt humbin peshë më shpejt dhe kanë një rrezik më të ulët për t’u bërë obez. Përveç kësaj, këto arra janë jashtëzakonisht ushqyese dhe ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë.

3. Do të ndiheni më energjikë

Arrat indiane përmbajnë një grup mineralesh dhe vitaminash, përfshirë vitaminat E, K, B6, bakër, fosfor, zink, magnez, hekur dhe selen. Të gjithë ata luajnë role të rëndësishme për të ndihmuar trupin tuaj të funksionojë siç duhet. Dhe sa më i shëndetshëm është metabolizmi juaj, aq më energjikë do të ndiheni gjatë gjithë ditës.

4. Dhëmbët tuaj do të bëhen më të shëndetshëm

Një nga komponimet më të pabesueshme në arrat indiane janë acidet anakardike. Këto acide janë në gjendje të vrasin bakteret gram-pozitive që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve dhe aknet.

5. Migrena juaj do të largohet

Mungesa e magnezit mund të çojë në shumë çështje shëndetësore, duke përfshirë presionin e rritur të gjakut, dhimbje koke të shpeshta dhe dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit tuaj. Konsumimi i arrave indiane rregullisht do të sigurojë që të keni ekuilibrin e duhur të magnezit dhe t’ju çlirojë nga migrena.

6. Sytë e tu do të mbrohen

Kaçubet janë të pasura me antioksidantë që janë të rëndësishëm për të mbajtur sytë tuaj të shëndetshëm. Nëse konsumohen çdo ditë, këta antioksidantë mbajnë shikimin e mirë dhe mbajnë larg infeksionet që mund të merrni nga mjedisi. Gjithashtu mbrojnë retinën tuaj nga rrezet e dëmshme UV.

7. Kockat tuaja do të bëhen më të forta

Konsumimi i katër arrave indiane në ditë do të ju sigurojë 30 për qind të vlerës ditore për bakër dhe 20 për qind për magnez. Bakri mbështet zhvillimin e eshtrave dhe indit lidhës, ndërsa magnezi ndihmon trupin tuaj të thithë kalciumin dhe zvogëlon rrezikun e shfaqjes së osteoporozës.

8. Do të sëmureni më rrallë

Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i zinkut. Dhe ky element kimik është i rëndësishëm për zhvillimin e qelizave të sistemit imunitar, prodhimin e enzimave antioksiduese dhe aktivitetin e sistemit tuaj imunitar në përgjithësi.

9. Lëkura juaj do të fillojë të shkëlqejë

Arrat e djathit janë një burim i shkëlqyeshëm i bakrit dhe antioksidantëve që janë të dy të dobishëm për lëkurën tuaj. Antioksidantët kanë qenë të njohur se zvogëlojnë shenjat e plakjes, dhe bakri, së bashku me enzimat e tjera, prodhojnë kolagjenin që është përgjegjës për rritjen e elasticitetit të lëkurës tuaj.

Kategoritë
Shëndetësi

Të ngjajshmet