Ivanka i quan patriotë protestuesit, por më pas pendohet

U.S. President Donald Trump with Ivanka Trump arrives to deliver remarks at the American Workforce Policy Advisory Board Meeting at the White House in Washington on June 26, 2020. Photo by Yuri Gripas/Abaca/Sipa USA(Sipa via AP Images)

Ivanka Trump, e cila përveç që është vajza e tij, ajo është edhe këshilltarja më e lartë e presidentit amerikan, Donald Trump, i ka cilësuar protestuesit e mbledhur brenda dhe jashtë Kongresit amerikan si patriot.

Përmes një postimi në Tëitter, të cilin e fshiu pas disa minutave, për arsye ende të paqarta, vajza e Trump iu është drejtuar demonstruesve “patriotë amerikanë”.

Pasi e fshiu postimin ajo bëri një tjetër status ku shprehet se: “Dhuna duhet të ndalet menjëherë. Ju lutemi të jeni paqësor.” Postimi i saj ka ngjallur debate dhe kritika të forta, duke parë edhe faktin se 4 vetë vdiqën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën

Ndërkohë, kujtojmë se, Kongresi amerikan ka certifikuar ditën e sotme Joe Biden dhe Kamala Harris si presidentin dhe nënpresidenten e ardhshme të SHBA-së.

Kongresi, i cili u mblodh përsëri pas bastisjes, vazhdoi procesin e numërimit të votave të delegatëve, duke konfirmuar zyrtarisht se Biden fitoi zgjedhjet presidenciale.

Kategoritë
BotaLajme