Italexit: A mundet partia të heqë Italinë nga BE?

Partia e sapokaluar Italexit kërkon të forcojë ndjenjën Eurosceptike ndërsa vendi lufton për të ringjallur ekonominë e saj të goditur nga koronavirus.

Senatori populist italian, Gianluigi Paragone, njoftoi lindjen zyrtare të “Italexit” të enjten, dy ditë pas takimit me kreun e Partisë Brexit, Nigel Farage, një njeri që luajti një rol kryesor në lehtësimin e largimit të MB nga Bashkimi Evropian.

Paragone, e cila është gjithashtu një ish gazetare e TV, tha: “Ne nuk mund të shantazhohemi më nga vendet që ofendojnë prestigjin e madh të Italisë.”

Lëvizja e tij politike po kërkon të përfitojë nga ndjenja anti-Bruksel, e cila ishte në rritje, ndërsa BE u përpoq të ndihmonte Romën të luftonte me krizën e koronavirusit në fillim të pandemisë.

Por kur Italia dhe BE arritën një marrëveshje të martën me qëllim të krijimit të një fondi të rimëkëmbjes ekonomike me vlerë 750 miliardë euro, mbështetësit e bllokut u ndjenë të inkurajuar të garantojnë për kohezionin dhe vizionin e përtërirë Eurocentrik.

Paragone megjithatë theksoi se vetëm një “shtet me të vërtetë sovran”, si Mbretëria e Bashkuar, mund të trajtojë krizën ekonomike në mes të pandemisë në vazhdim.

Si do të dalë Italexit?

Paragone po shërbente si Senator nga brenda Lëvizjes 5-Yje në 2018, por u dëbua menjëherë pasi partia e tij formoi një aleancë me Partinë Demokratike pro-Evropiane (PD) vitin e kaluar. Paragoni e la atë për shkak të kundërshtimit të tij të ashpër ndaj paktit politik dhe qëndrimit të tij kritik ndaj institucioneve të Brukselit.

Megjithë liderin e populistit Lega Nord, Matteo Salvini duke zbutur linjën e tij të ashpër kundër BE-së, koha e lëvizjes së Paragone duket e diskutueshme, duke ardhur kur BE arriti një marrëveshje të martën për të filluar fondin e rimëkëmbjes ekonomike.

Kryeministri Giuseppe Conte tha se 28 përqind e fondit do të ishte për Italinë në një përzierje të granteve dhe kredive dhe se mund të “ndryshojë fytyrën e vendit”.

“Të tjerët duan të ndryshojnë Evropën, ne duam të braktisim,” tha Paragone pasi u arrit marrëveshja e BE.

Eurosceptics, si Paragone, kanë fajësuar BE-në për stanjacionin kronik ekonomik të vendit dhe vështirësitë e tij në trajtimin e mbërritjeve të migrantëve nga Afrika.

Thinkfarë mendon publiku italian për largimin nga BE

Një studim i Eurobarometrit në 1998 tregoi se 69 përqind e italianëve mbështesin anëtarësimin në BE, ndërsa në vitin 2002, pas futjes së kartëmonedhave dhe monedhave euro, Italia ishte vendi i dytë më pro eurove pas Luksemburgut, me 79 përqind duke shprehur një mendim pozitiv.

Sidoqoftë, një studim nga sondazhi SWG në fund të majit, tregoi se vetëm 39 përqind e italianëve thanë se kishin besim në BE.

Sipas një studimi tjetër të bërë nga Tecne në prill, 42 përqind e të anketuarve thanë se do të largoheshin nga BE – që kishte kërcyer nga 26 përqind në nëntor 2018.

Një në katër italianë tha që ata do të qëndrojnë në bashkim nëse BE ndan masa konkrete për Italinë./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet