Ismailov rrahu brutalisht Emelianenko, megjithëse është 22 kilogramë më i lehtë

Mbrëmë, një luftë e pazakontë MMA u pa në Soçi ruse, në të cilën diferenca në peshë midis luftëtarëve ishte sa 22 kilogramë!
Për t’i bërë gjërat edhe më interesante, luftëtari shumë më i lehtë braktisi brutalisht atë më të rëndë, dhe titujt “David e rrëzoi Goliath” me të drejtë u shfaqën në mediat ruse.

“David” në këtë rast ishte i gjatë 175 centimetra dhe 94 kilogram i rëndë Magomed Ismailov, ndërsa “Goliath” Alexander Emelianenko ishte 191 centimetër i gjatë dhe peshonte 116 kilogramë.

Vëllai i vogël i Fedor-it legjendar është deklasifikuar plotësisht dhe është një mrekulli e vërtetë që ai duroi tre raunde.

Lufta u zhvillua si pjesë e organizatës Absalute Championship Akhmat, dhe fytyra e Emelianenko u mbulua plotësisht në gjak kur gjyqtari vendosi të ndalojë ndeshjen pas 3 minutash dhe 25 sekondash luftimesh në raundin e tretë.

Emelianenko u diagnostikua me hundë të thyer dhe u dërgua menjëherë në spital për trajtim.

“Nuk më pëlqen fakti që gjyqtari nuk e ndërpreu luftën në raundin e parë. Ai duhet ta kishte bërë atë më pas,” tha Ismail 33-vjeçari, i cili shënoi fitoren e tij të 16-të në ndeshjen e 19-të të karrierës së tij.

Emelianenko (38) me modesti tha se “gjithçka do të kalojë, edhe kjo” pasi u mposht për herë të tetë në luftën e 37-të.

 

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet