Irani paralajmëron ShBA-të: Ktheni të gjithë ushtarët në shtëpi për të parandaluar më shumë dëme

Grada Revolucionar Islamik i Iranit raportoi se konfirmuan se raketat e tyre goditën një bazë amerikane në Irakun perëndimor, duke e quajtur atë hakmarrje për vrasjen e gjeneralit Qassem Soleimani dhe duke paralajmëruar sulme të tjera që mund të vijnë, transmeton Gazeta e Re.

“Ushtarët e guximshëm të njësisë hapësinore ajrore të IRGC kanë filluar një sulm të suksesshëm me dhjetëra raketa balistike” në bazën Al-Asad, në emër të gjeneralit Soleimani, IRGC tha në një deklaratë herët të Mërkurën në mëngjes, duke shtuar:

“Ne u bëjmë thirrje amerikanëve ta kthejnë të gjithë ushtarët e tyre në shtëpi për të parandaluar më shumë dëme.”

IRGC paralajmëroi gjithashtu të gjithë aleatët amerikanë në rajon se ata do të synohen nëse ndërmerren ndonjë veprim agresiv nga territori i tyre, duke vënë në dukje Kuvajtin, Bahreinin, Arabinë Saudite, Jordanin dhe Izraelin, shkruan Agjencia RT, përcjell Gazeta e Re.

LEXO EDHE: E konfirmon edhe ShBA-ja: Irani na goditi bazën ajrore me dhjetëra raketa

Pamjet e para nga sulmi në bazën amerikane:

https://www.facebook.com/gazetaerepluss/videos/2507501329490216/

Irani kërcënoi “hakmarrje të fortë” kundër SHBA për vdekjen e Soleimanit. Udhëheqësi i Quds Force i IRGC është vrarë në një sulm me dron të enjten e kaluar, jashtë aeroportit ndërkombëtar të Bagdadit në Irak. Greva ndaj Al-Asad dhe disa bazave të tjera amerikane në Irak u zhvillua në orën 01:20 me kohën lokale, në kohën e saktë kur u godit kolona e Soleimani.

Ndryshe, Presidenti amerikan Donald Trump e quajti Soleimanin një “përbindësh” dhe një terrorist, vdekja e të cilit shpëtoi jetë, dhe e kërcënoi Iranin me sulme “joproporcionale” të SH.B.A.-së nëse rrezikonte ndonjë amerikan kudo.

Kategoritë
BotaLajme