Infografikë: A kemi simptoma të koronavirusit?

Pasqyrë e simptomave të zakonshme, të zakonshme dhe të rralla të COVID 19.

Në muajt e fundit, njerëzit në mbarë botën, sa herë që teshtijnë, kolliten apo marrin dhimbje koke, pyesin menjëherë veten e tyre – a nuk e kam “kapur” virusin e koronës?

Mjekët dhe ekspertët e trajtojnë COVID-19 si një sëmundje që prek shumë organe, nga koka deri tek gishti i madh …

Katër simptoma janë të zakonshme në pacientët me COVID-19 dhe ndodhin gjatë disa ditëve (jo aq shpejt sa me gripin): Ethet, Humbja e shijes ose erë, Kollë e thatë, Lodhje

Një ose më shumë simptoma shfaqen shpesh tek pacientët: Dhimbje koke, hundë të bllokuar ose me rrjedhje, kollë të lagur, shtrëngim në gjoks, Ndjenjë të gulçimit gjatë aktivitetit, të përzier dhe të vjella, ndjesi shpimi gjilpërash ose dhimbje në të gjithë trupin, Diarre dhe dhimbje barku.

Duhet të theksohet se disa pacientë kanë një formë më të butë të sëmundjes, ndërsa të tjerët ndjehen të tmerrshëm, me gjithnjë e më shumë simptoma dhe ndjenja të shqetësimit të vazhdueshëm.

Hunda e goditur për herë të parë nga virusi

COVID-19 nuk është vetëm një sëmundje e sistemit të frymëmarrjes dhe mund të shfaqet në shumë mënyra të tjera: Probleme të të menduarit, pavetëdije, probleme me sytë, dhimbje të fytit, Probleme të rënda të frymëmarrjes gjatë pushimit, dhimbje në kraharor, palpitacione të zemrës, mpiksje të gjakut, dhimbje të fortë të muskujve dhe nyje, Skuqje, fshikëza në gishta

Hunda është organi i parë që goditet nga receptorët ACE2, të cilët “ndihmojnë” virusin të hyjë në qelizat njerëzore. Ndërsa virusi shumëfishohet dhe përhapet, sistemet e shumta të frymëmarrjes zhvillohen, dhe anosmia (humbja e aromës) është simptoma vendimtare. Studimi tregon se 87 përqind e pacientëve humbën sensin e tyre të nuhatjes dhe 56 përqind ndjenjën e tyre të shijes. Fillimisht, një hundë e ngopur dhe hunda e rreptë nuk u konsideruan simptoma, por tani konsiderohen simptoma të zakonshme. Kollë e thatë e vazhdueshme është një simptomë e hershme, por disa pacientë kanë një kollë të lagur ose dhimbje të fytit …

Dhimbje koke e rëndë është e zakonshme në këtë sëmundje, ndërsa simptomat e rënda neurologjike janë më pak të zakonshme ose të rralla. Ata që kanë nevojë për një reagim urgjent janë konfuzion, paaftësi e një personi për t’u zgjuar, lëvizje e pakordinuar ose shenja të një goditjeje të tillë si shkarkimi nga goja, mpirja ose problemet e të folurit. Megjithëse ethet dhe dhimbja e fortë e kokës janë të zakonshme, shumë pacientë (deri në 60 përqind në një studim) nuk kanë pasur kurrë ethe. Pavetëdije dhe problemet e rrjedhës së mendimit janë të zakonshme në pacientët e moshuar. Simptoma të tilla si dhimbja në sy, kruajtja, shqyerja ose skuqja e syrit ndodhin në 25 përqind të pacientëve.

Një mënyrë e pazakontë e paraqitjes

Disa pacientë marrin pneumoni COVID-19 për shkak të një sulmi virusi në atë organ. Ndonjëherë niveli i oksigjenit bie aq ngadalë sa pacienti nuk e vëren. Frymëmarrja e shkurtër dhe e shpejtë, një formë më e rëndë e gulçimit (veçanërisht në pushim) janë shenja të kujdesit mjekësor urgjent. Gulçimi dhe presioni i gjoksit gjatë aktivitetit janë simptoma të zakonshme, dhe nëse ato zgjasin shumë dhe përkeqësohen, shihni një mjek … Dhimbja e gjoksit, palpitimet dhe problemet e zemrës janë më pak të zakonshme dhe mund të ndodhin për shkak të inflamacionit, uljes së presionit të gjakut ose uljes së nivelit të oksigjenit. … pacientët e shtruar në spital mund të kenë probleme të veshkave … diarre, dhimbje barku, nauze dhe të vjella janë të zakonshme, në disa pacientë simptomat e vetme

Virusi mund të shfaqet në disa mënyra të pazakonta në të gjithë trupin. Rshtë raportuar skuqje e çuditshme (gunga, e lëmuar, me ose pa kruarje). Në raste të rralla, ka inflamacion të nyjeve ose dëmtim të muskujve të kofshëve, shpatullave ose shpinës, gjë që çon në dhimbje të forta.

Virusi gjithashtu futet brenda enëve të gjakut, në raste të rralla duke shkaktuar një mpiksje të rrezikshme për jetën që mund të udhëtojë në mushkëri, zemër ose tru. Në raste shumë të rralla, një mpiksje mund të bllokojë rrjedhjen e gjakut në ekstremitetet që mund të çojnë në amputim. Pacientët më të rëndë në spital marrin ilaçe për hollimin e gjakut për të parandaluar formimin e mpiksjes.

Zakonisht një sëmundje e butë tek fëmijët

COVID-19 është zakonisht një sëmundje e butë tek fëmijët. Shumë rrallë mund të shkaktojë një proces inflamator më të rëndë. Kujdes mjekësor duhet të kërkohet nëse fëmija fillon të ketë këto simptoma: Ethe e zgjatur (5 + ditë), letargji, konfuzion, nervozizëm, shumë i sëmurë për të ngrënë ose pirë, i zbehtë dhe lëkura me ndryshime, probleme me frymëmarrjen + ose frymëmarrje të shpejtë, rrahje të shpejtë të zemrës, dhimbje në gjoks, dhimbje barku, diarre, të vjella, ulje të urinimit.

Nëse keni një simptomë COVID-19, mjekët thonë se duhet të jeni në izolim deri në testimin. Shumica e pacientëve shërohen vetë në disa javë.

Monitoroni me kujdes simptomën për pesë deri në 10 ditë të sëmundjes, veçanërisht nivelin e oksigjenit në trup.

Kërkoni kujdes mjekësor sa herë që keni probleme në frymëmarrje ose simptomat tuaja përkeqësohen.

Burimi: New York Times, agjensi

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet