Identifikohen molekulat që mund të ngadalësojnë Parkinsonin

Përparimi i sëmundjes së Parkinsonit mund të ngadalësohet falë resolvinat, molekula të prodhuara nga trupi ynë për të shuar proceset inflamatore dhe për të riparuar indet e dëmtuara nga ky proces, sipas studimit të ri të botuar në ”Nature Communications” nga studiues të Universitetit të Romës ”Tor Vergata”, fondacioni ”Santa Lucia IRCCS” dhe Universiteti Bio-Mjekësor i Romës.

Studiuesit zbuluan së pari një nivel të reduktuar të një resolvine specifike, Resolvina D1, te pacientët që vuanin nga kjo patologji dhe më pas ndërhynë në mënyrë eksperimentale në modele laboratorike për të ribalancuar praninë e kësaj molekule të rëndësishme në organizëm.

Grupi studiues ishte në gjendje të ngadalësonte procesin neurodegjenerues që karakterizon sëmundjen e Parkinsonit.

“Studimi na lejoi të demonstrojmë se proteina alfa-sinuclein, e njohur për rolin e saj kryesor në zhvillimin e sëmundjes së Parkinsonit, shkakton një mosfunksionim të neuroneve dopaminergjike. Pasojat janë çrregullime motorike dhe konjitive, por edhe një rritje e neuroinflamacionit, të shoqëruara me nivele të reduktuara të resolvinës D1 që kemi vërejtur në gjak te pacientët me sëmundjen e Parkinsonit’’, shpjegon Nicola Mercuri, profesori i Neurologjisë në Universitetin e Romës ”Tor Vergata”.

 

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet

 • QKU: Sigurohet materiali për intervenime në sy

  Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës njofton se ka siguruar materialin e nevojshëm për një intervenim në sy, përfshirë thjerrëzat dhe materialin tjetër që nevojitet gjatë operacionit. “Pacientët deri...
 • A duhet të ndalojmë stërvitjet kur kemi një ftohje?

  Jemi në sezonin e ftohjeve dhe gripit. Nëse ushtrojmë rregullisht, lind pyetja nëse duhet të vazhdojmë stërvitjen dhe kur imuniteti ynë bie ose nëse është më mirë të pushojmë...
 • Këshilla si të mbrohemi nga gripi

  Jemi në sezonin e gripit prandaj të gjithë duhet të bëjmë më shumë kujdes. Sipas të dhënave zyrtare, në Kosovë prej datës 1 tetor të vitit të kaluar e...
 • Kafeina dëmton kreativitetin

  Ndikimi shëndetësor i kafesë është i shumanshëm dhe një temë e shpeshtë e shumë kërkimeve shkencore. Shkencëtarët thonë se kafeina ndikon në krijimtarinë duke e zvogëluar atë. Ana anësore...