İbrahimoviq keqtrajtoi shokët e tij të skuadrës në kombëtaren suedeze

Ndoshta futbollisti më i mirë suedez i të gjitha kohërave, Zlatan Ibrahimovic, është përsëri në qendër të vëmendjes në Suedi pasi gazetari Olof Lundh publikoi një libër në të cilin shprehet se sulmuesi keqtrajtoi shokët e tij të skuadrës në kombëtaren suedeze.

Libri me titull “Landslaget enligt Lundh” (Kombëtarja sipas Lundh) duhet të shohë dritën e diellit sot, dhe ai thotë se Ibrahimoviç kishte një status të veçantë në ekipin kombëtar dhe se pak a shumë të gjithë kishin frikë prej tij. Sipas Lundha, gjithçka që u lëshua nga përzgjedhësi i atëhershëm i kombëtares Eric Hamren.

Expressen zbulon se libri përshkruan disa konflikte midis Zlatan Ibrahimoviç në ekipin kombëtar, dhe njëri prej tyre është me një yll tjetër – Fredrik Ljungberg.

“Ishte një dhunë e nivelit të lartë për të rritur. It’sshtë në thelb diçka që ju duhet ta raportoni në polici. Ishte e tmerrshme,” thuhet se i tha Aftonbladet një udhëheqës i ekipit kombëtar prej kohësh, duke shtuar:

“Kur është çdo tubim, dhjetë ditë me radhë çdo muaj … a nuk është ky ngacmim? A nuk i raportoni njerëzit në polici për gjëra të tilla?”

Lars Richt, i cili ishte drejtuesi i të gjitha skuadrave suedeze të futbollit nga 2007 në 2018, thotë se gjithmonë ka adrenalinë në dhomat e zhveshjes, por që Lundh ndoshta e ekzagjeroi në qëllimin e tij për të arkëtuar librin sa më mirë që të mundej.

Lundh citon shembujt e Rasmus Elm dhe Oscar Lewicki, megjithëse ata vetë kanë theksuar se kjo është një ekzagjerim.

“Ai kurrë nuk më tha që isha keq, kjo nuk është e vërtetë. Ai u skuq nga unë pas ndeshjes me Italinë. Ai hyri në dhomën e zhveshjes dhe tha” Duhej ta kishe vrarë atë. “Ai kishte për qëllim lojtarin që po vrapoja. Unë nuk thashë asgjë. Unë isha vetëm ulur. Mendova se mund ta rrëzoja, por atëherë do të ishte një goditje e lirë në një situatë të rrezikshme Granqvist qëndroi por u pengua Por nuk ishte një fyerje ekstreme, ai thjesht po thoshte ‘Duhej ta kishe vrarë’ Unë shkova edhe më keq ta rrëzoja dhe do të ishte një goditje e lirë, por unë mendova, ‘Sigurisht që mund ta bëja, por atëherë mund të isha edhe më shumë një cjap kurban për një goditje të lirë në një situatë të rrezikshme “, tha Lewicki.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet