Harruan virusin, qindra varktarë mblidhen në ishullin me rërë në Michigan për festën vjetore të Jobbie Nooner (Video)

Qindra palë partiake u nisën për në një ishull të vogël në një liqen të Miçiganit për festën vjetore të Jobbie Nooner, megjithë paralajmërimet e fundit nga Dr. Anthony Fauci, pas tërheqjeve të fundit në njerëzit e rinj që morën COVID-19.

Festa e së Premtes në ishullin Gull në Saint Clair County kishte turma më të vogla se mijëra të zakonshëm që vijnë, por gjithsesi kishte një numër të madh të të rinjve.

Zbatimi i ligjit vendor monitoroi partieret por pranoi që distancimi social nuk ndiqej dhe nuk policohej.

Të gjithë janë thjesht për një kohë të mirë dhe është një ngjarje paqësore. Dhe pasi shumë prej tyre janë duke u nisur nga portet e Macomb County, ne jemi atje për t’u siguruar që ata të arrijnë në destinacionin e tyre të sigurt dhe të kthehen prej tyre, ‘tha Sherif County Macomb Anthony Wickersham, raporton The Detroit News.

Kishte agjenci të shumta ligji në partinë aktuale, përveç departamentit të sherifit, sipas WXZY.

Ato përfshinin Divizionin Detar të Sherifit të Qarkut St. Clair, Gardën Bregdetare të SHBA, Patrullën Kufitare të SHBA, Michigan DNR, Clay Township Police and Fire and Algonac Fire.

Sgt. Marty Stoyan, me Divizionin Detar të Qarkut St. Clair, mendonin se virusi do të përhapet në mes partirëve.

“Unë me siguri shoh që kjo është një mundësi shumë e madhe për përhapjen e COVID,” tha ai.

Festa është bërë një rrjet kryesor në zonë, e cila filloi së pari në 1974 nga autoworkers.

Videot dhe fotot tregojnë zbuluesit që zbresin të dy në barkat e tyre, në ujërat e cekët dhe në rërat e ishullit.

Ndërsa moti filloi i qartë për ditën, parashikimi parashikon që stuhi të mëdha mund të godasin zonën.

Urdhri i guvernatorit Gretchen Whitmer për të luftuar virusin thotë se njerëzit duhet të qëndrojnë 6 metra larg nga njerëzit që nuk jetojnë në familjet e tyre, siç rekomandohet nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Shkeljet mund të mbajnë 90 ditë burg dhe / ose gjobë prej 500 dollarësh.

Whitmer ka paralajmëruar se nëse njerëzit nuk arrijnë të veshin maska dhe të ndjekin udhëzimet për distancën sociale, përhapja e sëmundjes do të rritet.

Dr Fauci lëshoi një paralajmërim të ashpër për të rinjtë, të cilët mund të ndjehen ‘të padurueshëm’ për koronavirusin.

“Nëse infektoheni, ju jeni pjesë e pafajësisë ose pa dashje për të përhapur proceset dinamike të një pandemie,” u tha ai atyre.

Ka pasur një rënie të mprehtë të moshës së personave të infektuar, dhe zyrtarë të shumtë paralajmëruan të Premten në lidhje me shqetësimet e të rinjve që do të transmetonin virusin në mes të shteteve që hapeshin dhe duke relaksuar distancën sociale.

-79-vjeçari u tha të rinjve: ‘Megjithëse ju mund të ndiheni mirë, dhe sepse ne e dimë nëse i shikoni numrat se ndoshta jeni këtu më vonë, shumica dërrmuese tani e njerëzve që infektohen janë të rinj, me shumë mundësi njerëz që ju shihni në klip dhe në letër që janë jashtë në turmë duke shijuar veten e tyre – kuptohet, nuk ka faj atje, kuptohet – por gjëja që ju me të vërtetë duhet të realizoni, kur ta bëni atë, ju jeni pjesë e një procesi. ‘

“Kur keni një shpërthim të një sëmundje infektive, është një proces dinamik që është global,” udhëzoi Fauci.

 

Kategoritë
LajmeTë ndryshme