Haradinaj: Vetëvendosje mund të ketë gabim kalkulimin për zgjedhje të reja

Zgjedhjet e reja nëse dështon arritja e marrëveshjes mes Vetëvendosjes dhe LDK-së për formimin e qeverisë, sipas kryetarit të AAK-së Ramush Haradinaj, mund të jenë kalkulime të gabuara për VV-në.

Ai ka thënë se paralajmërimet që nëse dështon arritja e koalicionit VV-LDK, partia e Albin Kurtit do të marrë më shumë vota, mund të jenë gabim.

““Është e çuditshme kjo qasje, çka është suksesi atëherë, a është sukses të shkosh në zgjedhje apo t’i ndërtosh institucionet. Unë ju them se duhet bërë kujdes. Nëse dikush e ka bind Vetëvendosjen dhe Kurtin se i mjafton që t’ia lë fajin LDK-së, sepse s’po janë të arsyeshëm, t’i shkon në zgjedhje e rritesh, mundet mos m’i dalë ashtu, mund të jenë kalkulime të gabuara ato. S’do të veproja ashtu po të isha në atë pozitë”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se i takon Kurtit që si lider i partisë që ka fituar të gjejë formulën për të ecur përpara.

“Unë kisha shpreh për besimin që më është dhënë, një votë më shumë se i dyti, je fitues. Por isha kujdes që ai që e ka një votë më pak se unë, se s’është diferencë e madhe, isha kujdes me gjet një formulë për me ecë para. Duhet me ecë jo pse ti po do, por se populli ka votuar ashtu”, ka deklaruar më tej ai.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet