Gjukanoviç: Mali i Zi ka nevojë për kishën e saj për të zmbrapsur nacionalizmin serb

Në një intervistë për AFP, Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukonaviç ka deklaruar se Mali i Zi ka nevojë për kishën e vet ortodokse për të mos ndërhyrë nga Serbia dhe për të forcuar identitetin e saj.

Gjukanoviç, i cili ka drejtuar vendin e vogël të Adriatikut për gati 30 vjet, rriti qëndrimet e tij pasi Mali i Zi u tërhoq nga protestat për statusin e Kishës Ortodokse Serbe (SPC) brenda kufijve të saj.

Tensionet mbi këtë çështje u rritën akoma më shumë kur qeveria miratoi një ligj në dhjetor që mund të kthejë shumë nga manastiret më të vjetra të kishës në pronë të shtetit Malazez, duke shkaktuar demonstrime të mëdha.

SPC, me qendër në Beograd, është ende organi kryesor fetar në Mal të Zi, i cili ishte një vend me Serbinë për gati 90 vjet deri në 2006.

Duke folur për AFP në kryeqytetin malazez Podgorica, presidenti akuzoi klerikët e SPC për minimin e përpjekjeve të tij për të konsoliduar pavarësinë 14-vjeçare të vendit.

“Kisha Ortodokse Serbe është ndër instrumentet e rëndësishme të përdorura nga ideologët e një nacionalizm të Serbisëe të Madhe kundër Malit të Zi, kundër pavarësisë së Malit të Zi, kundër identitetit të tij kombëtar, kulturor dhe fetar,” tha Gjukanovic.

57-vjeçari bëri thirrje për krijimin e një dege autonome të kishës ortodokse në Mal të Zi, e ngjashme me ndarjen e kishës së Ukrainës nga Rusia.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet