Filmi “The Facebook Dilemma“ zbulon: A dinë ata gjithçka për ju?

Në gusht të vitit 2008, Facebook arriti në 100 milion përdorues, dhe sot ky zëvendësues për kontakte sociale është rrjeti global mbizotërues social me mbi dy miliardë përdorues aktivë mujorë, logoja e të cilit ju thotë se mund të futni në labirint e “shkronjave f”, por që nuk ka rrugëdalje prej saj.

Dokumentari “The Facebook Dilemma“ nga American PBS dhe Frontline analizon sulmin e Facebook ndaj privatësisë dhe demokracisë në një shkallë globale.

Kur studenti i ri i Harvardit, Mark Zuckerberg ishte në kërkim të një mënyre për të vendosur një kontakt të ndrojtur shoqëror me miqtë e tij pa pasur nevojë të dilte nga dhoma ose të ndalonte të shikonte në ekranin e kompjuterit, ai nuk e kishte idenë se çfarë lloji “përbindëshi” po krijonte. Që në fillim, ai kishte një vizion të qartë se ai dëshironte të krijonte një program që do të lidhë të gjithë njerëzit në botë, në mënyrën që Google na ofron informacione. Të shpejtë, të lehtë dhe efikas.

Sot, numri i përdoruesve që përdorin Facebook, Instagram dhe Messenger në baza mujore po i afrohet 3 miliardë. Slogani “LEXONI FAST DHE GJITHA T GJITHA” ka qëndruar prej kohësh si një fjali motivuese në muret e ambienteve të biznesit të kolektivit në Facebook, dhe mundësitë e përkthimit të tij nga anglishtja variojnë nga konteksti i zhargonit sportiv e deri te nxitja sociopatike për shkatërrim. “The Facebook Dilemma“ (2018) sjell një pasqyrë interesante në ngritjen e gjigantit teknologjik që ka ndryshuar mënyrën e komunikimit të njerëzve.

Një algoritëm që ushqen kotësinë

Ajo që ju tregojnë ikonat në formën e gishtërinjve të ngritur, pëlqime të famshme ndaj të cilave askush nuk është imun, është mbledhur në një bazë të dhënash. Bazuar në këtë, më vonë ju ofrohen postime për gjëra për të cilat inteligjenca artificiale supozon se mund të blini, lojëra që mund të luanit ose postime të sponsorizuara nga politikanë për të cilët dëshironi të votoni. Shtë algoritmi që krijon një burim lajmesh në faqen tuaj në Facebook dhe inkurajon kërkesën për të lëvizur pafundësisht. Facebook ju jep gjithçka, por si kthim ju është dashur të lini privatësinë tuaj tek ai. Kjo është ajo që flasin disa nga programuesit e Zuckrberg në film, të cilët kanë filluar të zhvillojnë Facebook që nga fillimet e tij.

Nuk ka dyshim se ky rrjet social nuk pushtoi intimitetin e përdoruesve globalë. Kur hyjnë në rrjet, të gjithë duhet të pajtohen me faktin se Facebook zotëron gjithçka që ka “mbetur” në platformën e tyre, dhe kjo nuk do të anashkalojë as fotot e fëmijëve tuaj. Markat kryesore të botës reklamohen përmes këtij rrjeti social, dhe është interesante që emrat e mëdhenj të industrisë së modës krijojnë me kujdes përmbajtje që ata vendosin në një platformë të autorizuar nga një njeri që nuk del nga një T-shirt dhe xhup i zakonshëm gri.

Agjensitë e inteligjencës së sigurisë kanë investuar shuma të mëdha parash në zhvillimin e metodave të spiunazhit për vite me radhë, derisa zbuluan se sa njerëz në të vërtetë janë të gatshëm të thonë për veten e tyre, vetëm nëse ata kanë mjetet teknologjike për ta bërë këtë. E vetmja kompani në botë që ka më shumë informacion sesa Facebook se cilat janë zakonet e konsumatorit të njerëzve në të gjithë botën është Amazon nga Jeff Bezos. Shtë një fakt interesant që 70 përqind e njerëzve në Amerikë i mësojnë lajmet e përditshme ekskluzivisht përmes faqes në faqen e Facebook.

Për shembull, filmi “The Facebook Dilemma“ thotë se ky rrjet social është një katalizator sociologjik, i cili madje është përgjegjës për të mbledhur njerëz në rrugë si pjesë e “Pranverës Egjiptiane” dhe rrëzimit të Hosni Mubarak nga pushteti, dhe se i shërbeu gjithashtu propagandës së Putinit. në konfliktin që Rusia pati me Ukrainën mbi Krime. Skandali më i madh që lidhet me Facebook është rrjedhja e informacionit në lidhje me profilet psikologjike të përdoruesve që firma këshilluese “Cambridge Analytica” përdori për marketing politik, të cilin Zuckerberg personalisht i kërkoi falje para Kongresit amerikan.

Filmi prek gjithashtu zgjedhjet presidenciale të SHBA 2016, kur Donald Trump mposhti Hillary Clinton dhe nuk është sekret që kandidati republikan u bë president i SHBA për shkak të përdorimit të tij të mençur të mediave sociale. Lajmet e rreme, fjalimet e urrejtjes dhe rrjedhjet e informacionit janë akoma problemet më të mëdha me të cilat përballet Facebook, dhe Zuckerberg vazhdon t’i tregojë botës për vizionin e tij optimist dhe përpjekjet për të lidhur njerëz në mbarë botën, të cilët një ditë do të bëhen një komunitet dixhital.

Mark Zuckerberg u bë një nga njerëzit më të pasur në botë, ndër të tjera bazuar në shfrytëzimin e nevojës njerëzore për ekspozicionizëm. “The Facebook Dilemma“ është një film që mund t’ju ndihmojë në vlerësimin tuaj nëse një platformë e fuqishme po ju bën më shumë dëm ose mirë. Logoja e Facebook është një letër e vogël f në një kuti blu. Rastësisht ose me qëllim, zgjidhja grafike e logos “Librat e Fytyrave” është një labirint që mund të futni, por prej saj, siç qëndrojnë gjërat, nuk ka rrugëdalje.

 

Kategoritë
BotaKulturëLajme

Të ngjajshmet