FBI në kërkim të personit i cili vrau një policë para Capitollit

Në fillim të videos dy minutëshe, një fikës zjarri mund të shihet duke qëndruar në tokë ndërsa dhjetëra oficerë policie përpiqen të ndalojnë një turmë mbështetësish të Trump.

Pastaj një person shihet duke marrë kamerën dhe duke ecur drejt një turme protestuesish që përplasen me policinë FBI i SHBA ka lëshuar dy fotografi të një të dyshuari që ata duan të marrin në pyetje në lidhje me vrasjen e oficerit të policisë amerikane Brian Sicknick gjatë trazirave të javës së kaluar në Capitol.

Fotoja e parë tregon një burrë më të vjetër me mjekër me një kapelë të thurur blu me shkronjat “CFD” të qepura. Fotoja e dytë, e cila nuk tregon fytyrën e të dyshuarit, duket të jetë pjesë e një videoje që tregon një burrë duke hedhur një aparat zjarrfikës që goditi një oficer policie në kokë.

Autoritetet ende nuk kanë konfirmuar nëse oficeri në pamjet është Sicknick, i cili vdiq të enjten mbrëma pasi një aparat zjarrfikës e goditi atë në kokë ndërsa ai dhe kolegët e tij u përballën me qindra mbështetës të Donald Trump që sulmuan Kapitolin.

FBI ka kërkuar nga kushdo që mund të identifikojë burrin në foto të kontaktojë menjëherë hetuesit.

Steven D’Antuono, kreu i zyrës në terren të FBI në Uashington, u pyet në lidhje me rastin në një konferencë shtypi të martën pasdite, por nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme.

DailyMail lëshoi ​​një video shqetësuese të hënën që tregon një protestues që i përket MAGA duke hedhur një fikës zjarri në një grup oficerësh policie.

Në fillim të videos dy minutëshe, një zjarrfikës mund të shihet duke qëndruar në tokë ndërsa dhjetëra oficerë policie përpiqen të ndalojnë një turmë mbështetësish të Trump.

Pastaj një person shihet duke marrë kamerën dhe duke ecur drejt një turme protestuesish që përplasen me policinë.

Videoja tregon një protestues tjetër që shtyn një oficer policie nga pragu i një ndërtese, para se një burrë me një aparat zjarrfikës të mbërrijë në vendin e ngjarjes dhe të hedhë kamerën drejt oficerëve të policisë.

Kamera kthehet nga përkrenarja e një oficeri policie para se të godasë një tjetër, i cili më pas bie.

Autoritetet zbuluan javën e kaluar se Sicknick kishte vdekur nga dëmtimet e pësuara gjatë trazirave – duke përfshirë dëmtimet e marra nga një fikës zjarri. Sicknick arriti të largohej nga trazira para se të rrëzohej orë më vonë në lagjen e tij. Ai u shtrua në spital dhe u vendos në makineri para se të deklarohej i vdekur natën tjetër.

Të paktën 20 persona janë paditur para një gjykate federale të rrethit në Uashington, dhe 40 të tjerë para një gjykate lokale pas rrethimit të Kapitolit të SHBA, në të cilën pesë njerëz vdiqën.

Hetuesit po krehin imazhe në mediat sociale që tregojnë qindra njerëz duke ecur drejt ndërtesës, duke sulmuar policinë, duke vjedhur kompjutera dhe objekte dhe duke thyer dritare.

Zyra e Prokurorit të SHBA në Uashington po heton vrasjen e Sicknick, me ndihmën e FBI, Departamenti i Policisë DC dhe Departamenti i Policisë së Kapitolit.

Më herët të martën, FBI arrestoi një person tjetër në New York City në lidhje me trazirat.

Një zëdhënëse e FBI-së tha se agjentët arrestuan Aaron Mostofsky, të cilin media e identifikoi si djalin e gjyqtarit të Gjykatës së Lartë të New York-ut Shlomo Mostofsky.

Në një raport penal të lëshuar të Martën, Ministria e Drejtësisë akuzoi Mostofsky për vjedhje të pronës qeveritare, hyrje të paligjshme, duke penguar me vetëdije veprimet e qeverisë dhe sjelljen e keqe.

Kategoritë
BotaLajme