Evropa do të goditet nga vala e dytë e koronavirusit

Evropa do të goditet nga një valë e dytë e koronavirusit – është vetëm një pyetje se kur dhe sa e madhe, sipas shefit të BE-së për kontrollin e sëmundjeve.

Andrea Ammon inkurajon kontinentin të përgatitet për një krizë tjetër, për të cilën ajo tha se ishte e pashmangshme pasi pak njerëz do të kenë zhvilluar imunitet ndaj COVID-19.

Studimet sugjerojnë se më pak se 15 për qind e popullsisë në vendet e goditura nga Evropa tashmë janë infektuar, duke e lënë shumicën të prekshme në të ardhmen.

Ammon paralajmëron se virusi, i njohur shkencërisht si SARS-CoV-2, nuk do të largohet së shpejti pasi është “përshtatur shumë mirë te njerëzit”, transmeton KosovaPress.

Ekspertët kanë paralajmëruar kundër festimit të shifrave që tregojnë se shpërthimet po zvogëlohen në të gjithë Evropën, beteja nuk është fituar akoma.

Pothuajse të gjithë shkencëtarët pajtohen që infeksioni është i detyruar të rishfaqet në një valë të dytë në mungesë të një vaksine ose kurimi për koronavirus.

Frika më e madhe është se vala e dytë do të ndodhë gjatë dimrit dhe përkon me sezonin e gripit, i cili mund të mposhtë spitalet tashmë të zhytura.

Ammon, drejtoreshë e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), tha që një valë e dytë e koronavirusit nuk është më një teori.

Në një intervistë për Guardian, ajo tha: ‘Pyetja është kur dhe sa e madhe, kjo është pyetja sipas mendimit tim”.

“Duke parë karakteristikat e virusit, duke parë ato që dalin tani nga vendet e ndryshme sa i përket imunitetit të popullatës – i cili nuk është aq interesant, midis 2 për qind dhe 14 për qind, që lë ende 85 deri në 90 përqindjen e popullsisë e ndjeshme”, ka thënë Ammon.

Evropa është bërë qendra e krizës koronavirus, me më shumë se 164.350 vdekje dhe 1.74 milion raste.

Ammon beson se pushuesit që kthehen nga udhëtimet e skive në fillim të marsit kontribuuan në përhapjen e sëmundjes në të gjithë kontinentin.

Ajo gjithashtu tha se përgjigjet e ngadalta të qeverive nëpër Evropë kushtojnë jetë, pasi një numër vendesh u grindën me vendosjen e bllokimeve dhe ndalimin e udhëtimeve të huaja.

“Unë besoj nëse do t’i kishim përdorur këto masa më herët, mund të ishte e mundur për të shpëtuar jetë”, tha Ammon.

Shifrat tregojnë se shpërthimet në rënie në të gjithë Evropën – Spanja, Italia, Franca dhe madje edhe Mbretëria e Bashkuar, të gjitha këto janë ndikuar rëndë nga virusi vdekjeprurës, tani po tregojnë shenja pozitive të shërimit. Por shumica e evropianëve janë akoma të ndjeshëm ndaj virusit, sugjerojnë studimet.

Ammon beson se beteja me koronavirusin do të jetë e gjatë.

“Nuk e di nëse është përgjithmonë, por nuk mendoj se do të kalojë shumë shpejt. Duket se është përshtatur shumë mirë me njerëzit,” tha ajo.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme

Të ngjajshmet