Është zbuluar shkaku i një shpërthimi të madh në Bejrut – pleh artificial nga një anije ruse

Mediat ruse raportuan të Mërkurën se një shpërthim i fuqishëm dhe i madh në Beirut që vrau të paktën 100 njerëz u shkaktua nga plehrat e sekuestruara nga një anije mallrash ruse gjashtë vjet më parë.

Anija Rhosus u hodh në portin e Bejrutit gjashtë vjet më parë për shkak të një avari, dhe ishte në rrugën e saj për në Afrikë me 2750 ton pleh me bazë nitrat amoniumi, raporton shtëpia e mediave libaneze LBCI, pa zbuluar se kush e zotëron anijen.

Grupi i mediave ruse RBC raporton se anija, e cila lundronte nga porti gjeorgjian i Tbilisi në Mozambik, është në pronësi të shtetasit rus Igor Grechushkin, i lindur në rajonin e Lindjes së Largët të Khabarovsk, me një vendbanim në Qipro.

Pasi Rhosus u pajtua për shkak të një mosfunksionimi, Grechushkin u largua nga anija pa paguar ekuipazhin e tij, pretendon RBC, duke iu referuar anëtarëve të ekuipazhit.

Sipas LBCI, mallrat e rrezikshme u shkarkuan më pas në një depo, ku mbetën për vite me radhë. Një zjarr që shpërtheu në një depo gjatë saldimit të martën shkaktoi një shpërthim që shkatërroi pjesë të qytetit./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet