Erdoğan: Turqia mban qetësi pavarësisht provokimeve të Greqisë

Presidenti i Turqisë thotë se vendi i tij është në favor të dialogut dhe uljes së tensionit në Mesdheun Lindor

Turqia mban qëndrim të matur dhe të qetë përkundër provokimeve të Greqisë dhe tensionit në rritje në rajon, tha sot presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, transmeton Anadolu Agency (AA).

Këto komente presidenti Erdoğani bëri gjatë një bisede telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me situatën në Mesdheun Lindor dhe marrëdhëniet midis Turqisë dhe NATO-s.

Erdoğan tha se rrjedha e bisedimeve hulumtuese do të varet nga hapat e sinqertë që do të ndërmerren nga Greqia në një përpjekje për të lehtësuar tensionin.

Ai tha se Turqia është në favor të dialogut dhe uljes së tensionit në Mesdheun Lindor dhe se vendi i tij e ka bërë të qartë jo vetëm nga retorika, por edhe nga veprimet.

Më herët, Stoltenberg shkroi në Twitter: “Bisedova me presidentin Erdoğan në lidhje me situatën në Mesdheun Lindor dhe përpjekjet e vazhdueshme të NATO-s për shmangien e mosmarrëveshjeve ushtarake, për të shmangur incidente dhe aksidente”.

“Turqia dhe Greqia janë aleatë të çmuar dhe NATO është një platformë për dialog”, shtoi ai.

Greqia, me mbështetje të Francës, ka kontestuar aktivitetet aktuale kërkuese të energjisë së Turqisë në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në shelfin e saj kontinental, duke përmendur se Ankaraja dhe TRNC kanë të drejta në rajon.

Për të ulur tensionet, Turqia ka bërë thirrje për dialog për të siguruar ndarjen e drejtë të burimeve të rajonit.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet