Erdogan paralajmëron dërgimin e trupave tokësore në lindjen e Eufratit: Në Siri do të mbizotëroj paqja

Trupat tokësore turke së shpejti do të hyjnë në zonën e sigurisë në veri të Sirisë, ka bërë të ditur sot presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Turqia dhe SHBA më herët këtë muaj janë dakorduar për formimin e qendrës së përbashkët për zonën e planifikuar të sigurisë përgjatë kufirit verior me Sirinë, por nuk kanë dhënë detaje mbi madhësinë e zonës dhe strukturës komanduese, transmeton Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet