Erdogan, mesazh Greqisë nga Hagia Sophia: Turqia mbetet aty, në Mesdhe!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha që vendi i tij kishte vazhduar të punonte dhe të kërkonte energji në Mesdheun lindor, duke vënë në dukje se Greqia nuk i kishte zbatuar premtimet e saj kur ishte fjala për aktivitete të tilla në rajon.

Anëtarët e Aleancës së Atlantikut të Veriut (NATO), Turqia dhe Greqia, kanë debatuar për një kohë të gjatë se kush i zotëron depozitat e hidrokarbureve, dhe tensionet janë rritur, gjë që detyroi kancelaren Merkel që të negociojë me drejtuesit e të dy vendeve për të qetësuar situatën.

“Ne kemi filluar përsëri shpimet dhe nuk ndihemi të detyruar të flasim me ata që nuk kanë të drejta në zonat e ligjit detar,” u tha Erdogan gazetarëve pasi mori pjesë në lutjet e së premtes në xhaminë Hagia Sophia.

Ai vuri në dukje se anija e sondazhit sizmik “Barbaros Hayreddin Pasa” u dërgua në rajon për të kryer detyrat e saj. Anija mbërriti pranë ujërave të Qipros në fund të korrikut dhe është akoma në zonë.

Erdogan ishte duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me marrëveshjen midis Egjiptit dhe Greqisë, e nënshkruar të enjten, e cila shënon zonën ekskluzive ekonomike midis dy vendeve në lindje të Mesdheut.

Kontinent ose ishuj

Diplomatët nga Greqia thonë se marrëveshja e tyre anulon marrëveshjen e vitit të kaluar midis Turqisë dhe qeverisë libiane të njohur ndërkombëtarisht.

Sidoqoftë, Erdogan kundërshton marrëveshjen egjiptiano-greke, duke thënë se Turqia “me vendosmëri” do të ruajë marrëveshjen me Libinë.

Duke komentuar marrëveshjen, Ministria e Jashtme turke deklaron se zona në bazë të marrëveshjes greko-egjiptiane është nën zonën e raftit të kontinentit turk.

Ankaraja është e mendimit se kufijtë detarë për shfrytëzim tregtar duhet të ndahen midis pjesëve kontinentale të Turqisë dhe Greqisë, pa përfshirë ishujt grekë, në një bazë të barabartë. Nga ana tjetër, Athina shprehet se qëndrimi turk është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet